19 - 12 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Są pieniądze na BHP w rolnictwie: pożyczka AGRO

Rutyna, zmęczenie, niesprawne urządzenia czy brak odpowiedniej organizacji mogą prowadzić do wypadków przy pracy rolniczej. Jak zmniejszyć to ryzyko, a dodatkowo pozyskać fundusze na niezbędne inwestycje, by w swoim gospodarstwie poczuć się naprawdę bezpiecznie? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Niezależnie od pory roku w gospodarstwie rolnym jest zawsze coś do zrobienia. W polu to różne zabiegi uprawowe i zbór płodów rolnych, a przy inwentarzu – codzienna jego obsługa. To wszystko wymaga stałej uwagi i ogromnego wysiłku.

Przy natłoku zajęć i niesprzyjającej aurze nietrudno o wypadek, który może skutkować urazami, długoterminowym wyłączeniem osoby poszkodowanej z pracy, a nawet śmiercią.

Z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wynika, że w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. zgłoszono aż 8 323 zdarzeń wypadkowych, o 7,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

 

Najczęściej dochodziło do:

  • upadku;
  • uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta oraz
  • pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.

 

 

Polskie prawo nawozowe w pigułce: dwa najważniejsze rozporządzenia

 

 

Czy można uniknąć, tego co nieprzewidywalne?

 

Wypadki z natury rzeczy są nagłe i spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Jeśli jednak postawimy na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz zadbamy o odpowiednie wyposażenie gospodarstwa rolnego, ryzyko wystąpienia negatywnych zdarzeń znacznie się zmniejszy.

Każdy właściciel gospodarstwa i firmy rolnej powinien być dobrze przygotowany do swojej pracy. Najprostsze, a jednocześnie skuteczne sposoby ochrony indywidualnej to:

  • właściwe ubranie i obuwie robocze;
  • okulary, rękawice, ochronniki słuchu;
  • maski przeciwpyłowe.

 

Producenci z roku na rok proponują nowe warianty ubrań i akcesoriów. I wcale nie chodzi o modę, a o wygodę i właśnie bezpieczeństwo. Gdzie szukać informacji, na jakie elementy wyposażenia postawić? Z pomocą przychodzą placówki terenowe KRUS, które organizują cykliczne wystawy i wydarzenia o charakterze prewencyjnym.

W ich trakcie można zapoznać się z wzorcowymi przykładami odzieży i obuwia ochronnego, które pomogą rolnikom zabezpieczyć się na czas wykonywania obowiązków. Większa świadomość to wyższy poziom bezpieczeństwa

 

Wiktor Szmulewicz nowym (starym) prezesem KRIR

 

Zapobieganie wypadkom zaczyna się… w głowie

 

Znajomość zasad BHP nigdy nie wyjdzie z mody. Warto zatem aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie podczas szkoleń, które pozwolą zdobyć nowe informacje o bezpieczeństwie i higienie pracy, zapoznać się z przykładowymi zdarzeniami i sposobami ich uniknięcia.

Na pewno warto zwrócić uwagę również na kursy z pierwszej pomocy. Taka wiedza pomoże zachować zimną krew w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia i nieść realną pomoc poszkodowanym. Istotną częścią takich szkoleń jest nauka obsługi defibrylatorów AED. To urządzenie okaże się pomocne, jeśli u osoby pracującej w gospodarstwie dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia.

Jak pokazują dane GUS, rokrocznie gospodarstwa rolne zwiększają swoją powierzchnię, a dodatkowo znajdują się one na ogół w znacznym oddaleniu od stacji pogotowia ratunkowego. Przy nagłym zdarzeniu najważniejszy jest czas, a dzięki defibrylatorowi AED i wiedzy, jak go obsługiwać, można zwiększyć szanse poszkodowanego na pełne wyzdrowienie.

Warto więc wyposażyć gospodarstwo w takie akcesoria. Koszt takiego urządzenia zaczyna się już od kwoty 3 tys. zł brutto.

Jak sfinansować wydatki na podstawowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy? Nie zawsze trzeba wykładać własne pieniądze na sprzęt BHP i ratunkowy. Czy wiesz, że np. bank Credit Agricole przygotował dla rolników indywidualnych i przedsiębiorców rolnych dwie opcje finansowania?

 

#Pierwsza opcja: Kredyt obrotowy „Pożyczka AGRO”.

 

Można nim sfinansować bieżące potrzeby związane z prowadzeniem działalności rolniczej. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy kredytobiorca udokumentuje realizację wybranego celu (w tym zakup odzieży ochronnej, obuwia roboczego, masek przeciwpyłowych lub innych akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy w gospodarstwie), bank obniży oprocentowanie kredytu nawet o 2,5 proc.

Rolnicy mogą wnioskować nawet o kwotę 150 tys. zł z możliwością spłaty przez dwa lata.

 

#Druga opcja: kredyt obrotowy AGRO w rachunku bieżącym

 

To dodatkowe pieniądze, które można wykorzystać w całości lub w części, od razu po jego udostępnieniu lub w dowolnym innym momencie. Na podstawie regularnych wpływów na rachunek takie finansowanie jest dostępne do kwoty 150 tys. zł bez zabezpieczeń, a okres spłaty wynosi nawet do trzech lat.

– My doskonale znamy potrzeby agrobiznesu i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nasza oferta na nie odpowiada. Proponujemy nie tylko atrakcyjne warunki finansowania, ale również możliwości spłaty dopasowane do terminów, w których rolnicy otrzymują swoje przychody – opowiada Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole.

 

Inwestycje w infrastrukturę

 

W ostatnich latach dzięki rozwiązaniom technologicznym działalność rolnicza stała się bardziej nowoczesna, co znacznie wpłynęło na poprawę poziomu bezpieczeństwa. I choć liczba wypadków zgłaszanych do KRUS z roku na rok maleje, w wielu gospodarstwach konieczne jest przeprowadzenie modernizacji.

Główną grupę wypadków przy pracy rolniczej stanowią upadki. Dochodzi do niech w przeróżnych okolicznościach, jednak ich przyczynę można wskazać dość jednoznacznie – niewłaściwa infrastruktura. O nieszczęśliwy wypadek naprawdę nie jest trudno, jeśli obejście przypomina tor przeszkód, zimą poruszamy się po oblodzonej powierzchni, a schody czy kanały i studzienki nie są zabezpieczone.

Bezpieczne gospodarstwo wyróżnia bowiem nie tylko porządek i dobra organizacja pracy, ale właśnie wyrównane i utwardzone podłoża we wszelkich pomieszczeniach gospodarskich i wykorzystywanych ciągach komunikacyjnych. Także odpowiednie oświetlenie czy właściwe odprowadzenie wód opadowych.

 

Adam Lipiński: urządzenia Riela Polska solidnie wykonane

 

Zadbaj o sprzęt i zwierzęta

 

Najbardziej dotkliwe w skutkach mogą być wypadki, do których dochodzi podczas kontaktu ze zwierzętami i podczas obsługi maszyn rolniczych. Powód? Najczęściej jest to po prostu niewłaściwy stan techniczny urządzeń i niedostateczne przystosowanie zabudowań gospodarskich.

W przypadku działalności hodowlanej najbardziej newralgicznymi momentami są obrządek i karmienie zwierząt, ich załadunek czy przewóz, a także pomoc przy zabiegach weterynaryjnych. Tu najczęściej może dojść do pogryzienia, uderzenia, a nawet przygniecenia. By minimalizować ryzyko nieszczęśliwego wypadku, warto już na etapie planowania nowych budynków czy modernizacji istniejących dobrze przemyśleć ich charakter i wyposażenie.

Zadbajmy m.in. o zastosowanie nowoczesnych technologii utrzymania zwierząt, np. obór wolnostanowiskowych z halami udojowymi. Zaplanujmy obszerne stanowiska dla zwierząt, a także takie ulokowanie koryt i poideł, by ich obsługa nie wymagała wchodzenia do kojców. I wreszcie warto odpowiednio zadbać o to, by ciągi komunikacyjne – te przeznaczone np. do transportu paszy i te dla zwierząt – nie przecinały się.

Niezbędne są również regularne przeglądy techniczne maszyn i urządzeń rolniczych. Inwestując w nowoczesny i sprawny sprzęt nie tylko można ułatwić sobie pracę, ale także można zadbać o zdrowie i życie.

– Bank Credit Agricole pomoże w sfinansowaniu dużych inwestycji i mniejszych zakupów, a nasi mobilni doradcy dobiorą najkorzystniejszą ofertę, dopasowaną do indywidulanych potrzeb rolników. Chciałbym podkreślić, że na bezpieczeństwie zdecydowanie nie warto oszczędzać, bo to jest tak naprawdę inwestycja w długie życie. Brak wypadków i dobre zdrowie pomagają nie tylko efektywnie pracować, ale również po prostu cieszyć się życiem, czasem z rodziną i otaczającym nas światem – podsumowuje Przemysław Przybylski.

 

Wykorzystano dane KRUS

Opr. na podstawie informacji prasowych Credit Agriole

 

Väderstad TopDown i Opus: agregaty czytają mapy aplikacyjne

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: