W mocno lansowanym przez rząd RP „Polskim Ładzie” zostało zawarte m.in. działanie pn. „Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze”, w którym założono zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Wprowadzona zmiana polega na zwiększeniu limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:
Zdaniem rządu, zwiększenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu podatku akcyzowego uzasadnione jest potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku. W ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Wzrost kosztów produkcji powoduje, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna. Z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w kosztach ogółem produkcji rolnej.
https://agrokonsument.pl/wiecej-kasy-na-paliwo-rolnicze-tak-ale-kto-jak-glosowal/
Większa liczba zabiegów ochronnych czy specjalistyczne zabiegi wiążą się z zaangażowaniem odpowiedniego sprzętu i automatycznie z większym zużyciem paliwa. Intensyfikacja produkcji roślinnej i zwierzęcej w małych gospodarstwach rodzinnych oraz wielkoobszarowych wymaga zastosowania nowoczesnych technologii z wzrastającym udziałem zużycia paliw w wykonywaniu prac polowych i transportowych oraz przez urządzenia mechaniczne w gospodarstwie. Wzrastające wymagania jakościowe i standardy technologiczne w produkcji zwierzęcej również przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na nośniki energii do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu maszyn i urządzeń.
Natomiast w przypadku gospodarstw produkujących mleko na dużą skalę, w dawce żywieniowej krów duży udział mają pasze wysoko nakładochłonne, tzn. kiszonki i sianokiszonki. Taka technologia żywienia zwierząt ma bezpośredni związek z większym ponoszeniem kosztów paliwa w kosztach ogółem utrzymania krów.
Średnie zużycie oleju napędowego wykorzystywanego do prac związanych z chowem lub hodowlą bydła w przeliczeniu na 1 DJP kształtuje się na poziomie 53–105 litrów. Dlatego w projekcie ustawy przyjęto zużycie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na poziomie 40 litrów na 1 DJP bydła.
Takimi danymi operuje MRiRW, opierając się na ekspertyzach instytutów:
Jak podaje resort rolny, rolnicy zużywają głównie pasze treściwe produkowane ze zbóż we własnym zakresie w gospodarstwach rolnych. Tak zmniejszają koszty produkcji.
Do podstawowych uwarunkowań intensywnej produkcji mleka należy zaliczyć produkcję kiszonek. Kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka z traw i roślin motylkowych stanowi główne źródło składników pokarmowych bydła.
Taka technologia żywienia zwierząt ma bezpośredni związek ze wzrostem kosztów paliwa w kosztach ogółem utrzymania krów.
Wyższa dotacja paliwowa wpłynie na wzrost wydatków budżetu państwa od 2022 r. w wysokości 160,6 mln zł rocznie. Dzięki temu paliwo rolnicze będzie tańsze o 1 zł/l ON. Dotyczyć to będzie ok. 11,4 mln ha oraz ok. 4,3 mln DJP.
Ustalono to na podstawie sprawozdań wojewodów związanych z rozliczeniem dotacji celowej z realizacji wypłat producentom rolnym zwrotu podatku akcyzowego.
Jak to zwykle jest, i w tej ustawie kryje się łyżka dziegciu. Zgodnie z projektowanymi przepisami minister rolnictwa ma monitorować przekroczenie limitu wydatków na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie ON.
W razie potrzeby będzie wdrażał mechanizm korygujący. To zmniejszanie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w następnym roku.
Jak paliwo rolnicze dotują Hiszpanie, Francuzi i Niemcy?
W projekcie ustawy wprowadzono również zmiany w terminie wypłaty zwrotu podatku. Gdy decyzja wójta/burmistrza/prezydenta o zatrzymaniu zwrotu podatku okaże się niewiążąca, dotacja ma być wypłacona do 2 miesięcy, a nie jak wcześniej było – 14 dni.
Rolnicy mogą składać wniosek o powyższy zwrot w terminie:
Kierownicy 314 powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą wystawiać dokument zawierający informację o liczbie DJP bydła. Biura powiatowe ARiMR będą zobowiązane do wyliczenia DJP bydła zgodnie z danymi posiadanymi w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych.
Opr. na podstawie Ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej z 1.10.2021.
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.
Polecamy także: Jak prawidłowo obliczać formalne terminy