Śląska Izba Rolnicza, wraz z innymi izbami rolniczymi Polski południowej, zaapelowała do ministra rolnictwa o zmianę zapisów dla niektórych ekoschematów w Krajowym Planie Strategicznym.
Konkretnie chodzi o ekoschemat: „Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych (TUZ) z obsadą zwierząt gospodarskich”.
Warunkiem uzyskania dopłat do tego pakietu jest m.in.:
Dotychczas bowiem obsada zwierząt liczona będzie do całej powierzchni TUZ w gospodarstwie, a płatność przysługiwała będzie do TUZ położonych poza obszarami Natura 2000.
Zdaniem Izb, dotychczasowy zapis wyłącza hodowców z Bieszczad i znacznej części Beskidu Niskiego.
Izby twierdzą, że nie jest prawdziwym twierdzenie, jakoby będą oni mogli mogli korzystać z pakietów rolno-klimatyczno-środowiskowych.
Z tych pakietów będą korzystali też ci, którzy nie posiadają zwierząt.
Od lat wciąż maleje pogłowie zwierząt na Podkarpaciu. Wg statystyki, od 2004 r. spadło ono o 60%, podczas gdy w Polsce wzrosło 20%.
Izby apelują, by suma wszystkich dopłat z nowej WPR 2023+ była wyższa dla gospodarstw utrzymujących trawożerne.
Powstrzymałoby to przed postępującym regresem w spadku pogłowia tych gatunków na terenach podgórskich.
Zmienne warunki klimatyczne i ekoschematy: trzeba zmienić agrotechnikę gleby
W zakresie ekoschematu „Dobrostan zwierząt” pojawił się wymóg, aby wszystkie zwierzęta były utrzymywane bezuwięziowo. Zdaniem izb, ten zapis faworyzuje gospodarstwa bogate, z Polski zachodniej. Bo stać je na modernizację stajni i obór.
Izby z Polski południowej proponują, aby dać szansę tym, którzy są w trakcie modernizacji. Jeżeli np. więcej niż 50% bydła, koni utrzymywanych jest bez uwięzi, i jeśli gospodarstwo zobowiąże się, że w ciągu 2-3 lat ukończy modernizację, wówczas będzie mogło skorzystać z tego ekoschematu.
W pakiecie „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgiwanie” założono – piszą izby – że chodzi tylko o gnojówkę i gnojowicę.
Do tego schematu, zdaniem Izb, powinno się włączyć poferment z biogazowni rolniczych. Wszak w gospodarstwach posiadających biogazownie i produkcję zwierzęcą, wsad do bioreaktora zawiera w sobie także gnojowicę, gnojówkę i przefermentowany obornik. To bardzo cenny nawóz organiczny.
Jego właściwa aplikacja przez inne metody niż rozbryzgiwanie także pozwoli ograniczyć emisję amoniaku do atmosfery.
Opr. na podst. Uchwały 8/2023 Porozumienia Izb Polski Południowo-Wschodniej
Porozumienie Izb Polski Południowo-Wschodniej tworzą:
Izba Rolnicza w Opolu; Lubelska Izba Rolnicza; Małopolska Izba Rolnicza; Podkarpacka Izba Rolnicza; Śląska Izba Rolnicza; Świętokrzyska Izba Rolnicza.
Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy