06 - 06 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Gdańska Giełda Zboża: Sopot 2023

Gdańska Giełda Zboża: tegoroczna edycja spotkania odbędzie się 13 lipca br. w Sopocie. To okazja do wymiany kontaktów dla rolników, handlowców i branży przemysłowej związanej z ziarnem zbóż i oleistych. Agrokonsument.pl

 

 

Już niedługo rusza kolejna edycja Gdańskiej Giełdy Zbożowej. Uznane w branży spotkanie odbędzie się tym razem w Sopocie, 13 lipca br.

W poprzednim roku rolnicy, handlowcy i eksperci związani z rynkiem zbożowym spotkali się nad Motławą w Gdańsku.

 

– Nasze wydarzenie kierujemy do wszystkich osób związanych z rynkiem zbożowym: osób prywatnych, przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji pasz, producentów rolnych, posiadaczy młynów i olejarni, właścicieli firm handlowych oraz firm logistycznych. Co roku w GdGZ biorą udział osoby, które intensywnie działają na polskim oraz europejskim rynku zbożowym. Prowadzone są dyskusje na temat najnowszych trendów stosowanych w uprawie oraz sprzedaży roślin zbożowych i oleistych. Jest to również doskonała możliwość do zasięgnięcia opinii ekspertów i pozyskania nowych kontaktów handlowych – mówi Zbigniew Ohler, pomysłodawca i organizator spotkania.

 

Lecą jaja w ministra rolnictwa, a polityka rolna w Polsce od lat to fikcja

 

Gdańska Giełda Zboża, Sopot 2023

 

Tegoroczna Gdańska Giełda Zboża odbędzie się 13 lipca w Hotelu Sheraton, tuż przy Sopockim molo.

Program wydarzenia:

  • Seminarium 10:00 – 12:30 (wystąpienie ekspertów)
  • Giełda 14:00 – 17:00 (swobodne rozmowy i spotkania z branżowymi partnerami)
  • Uroczysta kolacja  19:00 – 01:00

 

Rejestracja – kliknij tutaj.

 

Lecą jaja w ministra rolnictwa, a polityka rolna w Polsce od lat to fikcja

 

Gdańsk i zboże od wieków

 

Gdańska Giełda Zboża to wydarzenie, którego organizację zapoczątkował w 2009 r. Zbigniew Ohler, makler zbożowy. Odbywa się dwa razy w roku – latem na Pomorzu, zimą – w Zakopanem.

Zasadniczo jednak historia spotkań związana jest z gdańskiem. Dlaczego?

W XVI w. Gdańsk uważany był za jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków handlowych w Europie. Dobrobyt miasta zapewniał handel polskim zbożem na wielką skalę.

Ziarno trafiało do Gdańska z różnych regionów Rzeczypospolitej śródlądowymi drogami wodnymi, głównie Wisłą oraz jej licznymi dopływami. W 1618 roku eksport towaru poza granice kraju wyniósł 118 tys. lastów gdańskich, tj. ok. 271 tys. ton.

Przez wiele stuleci centrum handlu zbożem stanowił Dwór Artusa – tu spotykali się kupcy z całej Europy, negocjując ceny ziarna. Dlatego to miejsce wybrano na pierwsze edycje nowożytnej Giełdy. Jednak z roku na rok rosnące zainteresowanie uczestników spotkania spowodowało, że trzeba było szukać pojemniejszej lokalizacji. Stąd przenosiny giełdy do hoteli Trójmiasta.

 

Redakcja Agrokonsument.pl patronuje także w tym roku Giełdzie Zbożowej w Gdańsku.

 

Oszukana wieś: rolnicy stają razem od Zamościa, poprzez Opole, Wielkopolskę i Pomorze

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: