25 - 01 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku „ROLA”: warsztaty produktowe Człuchów 2024

Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku „ROLA” z Człuchowa współorganizowało z Agrokonsument.pl warsztaty produktowe.

 

Smartfarming, rolnictwo węglowe, maszyny uprawowe pod ekoschematy, paliwa bezdymne oraz zagadnienia prawne. Do tego zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie. To wiodące zagadnienia, przedstawione 23 stycznia br. na warsztatach produktowych Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku „ROLA” z Człuchowa.

Wśród zaproszonych firm byli (w kolejności występowania): SatAgro, eAgronom, Reflex, Vaderstad, Claas, VH Polska i TLhub.

 

 

#SatAgro

 

Konrad Sikora przedstawił korzyści płynące z zastosowania platformy SatAgro. To satelitarne narzędzie optymalizuje planowanie produkcji polowej. Produkt uwzględnia nawet ekoschematy.

Finalnie powstaje m.in. mapa aplikacyjna, którą wykorzystuje i aktualizuje sprzęt polowy. Efekt: oszczędności czasu i środków produkcji.

 

#eAgronom

 

Rafał Jędrzejczyk opowiadał o korzyściach z przystąpienia rolników do programu kredytów węglowych. Tego rodzaju temat cieszy się sporym zainteresowaniem w branży agro, zwłaszcza po uruchomieniu ekoschematów Krajowego Planu Strategicznego WPR 2023-2027. Rolników w Człuchowie interesowało, jak długo trwa cykl certyfikacji i jakie uzyskuje się z tego pieniądze.

Przypomnijmy, że niezależnie od tego rodzaju bonusu, sam fakt tworzenia przez rolnika takiego zmianowania, które sprzyja wprowadzaniu do gleby jak najwięcej materii organicznej, jest błogosławieństwem dla roli. Pochłania bowiem CO2 atmosferyczny oraz tworzy próchnicę. Jej zbawiennego wpływu na rolę nie trzeba rolnikom tłumaczyć.

 

 

#Reflex/Alkipower

 

Daniel Wiśniewski i Wojciech Grzelakowski opowiedzieli o kompetencjach swej firmy w zakresie dostaw paliw i związanego z nimi know how. Przedstawili dużą nowość na rynku w Polsce: paliwa alkilatowe. To nowa generacja materiałów pędnych, które w przeciwieństwie do tradycyjnych benzyn – nie kopcą. Mogą więc być powszechniej wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych, ale ze sprawną wentylacją. To duża pomoc przy narzędziach silnikowych używanych np. w garażach, warsztatach, halach przechowalniczych.

 

#Vaderstad

 

Andrzej Opala ze swadą przedstawił ofertę produktową firmy, której maszyny uprawowe znane są z nie tylko z precyzji, ale i dużej żywotności. Opowiedział m.in. o koncepcji ultra-płytkiej uprawy ścierniska w oparciu o Cross Cutter Disc.

Argumenty do jej stosowania są niepodważalne. Specjalnie wyprofilowane talerze maszyny pracują na głębokości zaledwie 3-5 cm. Pozwala to zniszczyć samosiewy i chwasty, zaoszczędzić na paliwie, ale także ochronić cenne zasoby wody glebowej.

Vaderstad ma także sprawdzoną ofertę maszyn do przedsiewnej uprawy głębokiej oraz realizacji celów rolnictwa węglowego, w tym ekoschematów. Seria Cultus to 3-4-metrowe kultywatory zębowe z mocnymi zębami, które pracują do głębokości roboczej sięgającej odpowiednio 25 cm i 30 cm. Natomiast Carrier to wyposażony w talerze agregat uprawowy przeznaczony do prowadzenia z dużą prędkością pierwszych zabiegów uprawowych po zbiorach oraz przygotowania łoża siewnego.

#VH Polska

 

Andrzej Janc, przy interaktywnym kontakcie z słuchaczami, przedstawił ciekawy materiał zdjęciowy, pokazujący totalne szkody w uprawach rolnych. Szczególnie spektakularne szkody wywołuje grad i jest to ryzyko, przed którym – w opinii specjalisty – rolnicy zawsze chcieliby zabezpieczyć swoje uprawy.

 

#Claas Polska

 

Angelika Wagner jako przedstawicielka firmy Agro-Land, dealera Claas omówiła nowości w zakresie sprzętu żniwnego. W jej opinii, szczególną uwagę należy zwrócić na kombajny serii Trion, które idealnie nadają się dla większych gospodarstw rodzinnych, zajmujących się produkcją zbóż i oleistych.

 

#Kancelaria prawna TLhub

 

Prof. Katarzyna Leśkiewicz od lat zajmuje się tematyką prawa rolnego. W Człuchowie omówiła pułapki, kryjące się w obrocie ziemią i przy zawieraniu umów dzierżawy gruntów. Sporo niespodzianek czeka też na rolników w podpisywanych przez nich umowach dopuszczających budowę instalacji fotowoltaicznych, wiatrakowych czy innych odnawialnych źródeł energii (OZE) na ich gruntach.

 

 

Pytani przez nas w kuluarach rolnicy podkreślali, że dobór tematów i sposób prezentacji przypadł im do gustu. Oczywiście, maszyny najlepiej oglądać przy pracy w polu, ale o nowościach maszynowych – a także o tematyce prawno-ekonomicznej, wygodnie także posłuchać zimą.

Spotkanie w Człuchowie uzupełniła prelekcja dr Piotra Łuczaka z redakcji Agrokonsument.pl Były to tematy związane z nadchodzącymi naborami inwestycyjnymi z KPS 2023-2027 (czyli „modernizacja PROW” po nowemu) i perspektywą na rynku zbóż oraz oleistych.

 

Organizatorem spotkania byli:

  • Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku ‘Rola’;
  • Agrokonsument.pl/Agro Creative Agency & Media.

 

O Zrzeszeniu „Rola” słów kilka

 

Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku z Człuchowa to jedyna oddolna grupa rolników kraju, której udało się wywalczyć i kupić od Skarbu Państwa w 1998 r. betonowy elewator o pojemności 50 tys. ton w Człuchowie.

Ziarno zbóż i nasiona rzepaku rolnicy w większości odstawiają do swojej spółki „Rola” sp. z o.o., w której ich Zrzeszenie ma większość udziałów. Sprawnie zarządzany przez ich spółkę majątek, obejmuje już nie tylko zmodernizowany elewator i suszarnię zbóż w Człuchowie, ale także kilka innych magazynów.

Dziś łączny obrót zbożem spółki należącej do rolników przekracza 200 tys. ton. Do tego dochodzi obrót środkami do produkcji rolnej.

 

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol: stawiam na ciągły rozwój

 

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: