10 - 04 - 2022
Fot. Pixabay

Wyłudzenia VAT w rolnictwie: stal, paliwo, pasze

Przestępcy wyłudzający VAT upatrzyli sobie także rolnictwo jako kolejną branżę dla swego procederu. Ofiarami padają rolnicy kupujący olej napędowy, materiały budowlane. Agrokonsument.pl ma też informacje o wyłudzeniach VAT w handlu paszami.

 

 

Nie ma miesiąca, by organy ścigania nie informowały o złapaniu kolejnej szajki zajmującej się wyłudzaniem VAT. Przykładowo, Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzaniem podatku VAT. I to znacznej wartości oraz praniem brudnych pieniędzy.

 

W 2021 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 18 osób. Przedstawiono im zarzuty i wobec sześciu podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

 

Dobra stal, mądry projekt: nie oszczędzamy na jakości

 

 

Wyłudzacze VAT: Zachowuj ostrożność i myśl!

 

Jak więc ustrzec się wmanipulowaniu w grupę, która w białych rękawiczkach potrafi wyprowadzić VAT? Przy sprzedaży towarów, w tym też takich, które są związane z rolnictwem – płodów rolnych, nawozów, paliw, stali?

 

Przede wszystkim, należy wystrzegać się zakupów od przypadkowych firm i zakupów okazyjnych. Ceny oferowane przez oszustów są niższe od cen rynkowych. Towar może być gorszy jakościowo z uszkodzonymi lub nieoryginalnymi opakowaniami. Trefne firmy mają wirtualne biura, brak magazynów, transportu, pracowników.

 

Miejscem pochodzenia towarów są zagraniczne porty i magazyny. Dostawca proponuje podatnikowi dalszą sprzedaż dostarczonych przez niego towarów wskazanemu przez siebie nabywcy, kusi prowizją.

 

Dostawca chce, aby płatność za towar została zrealizowana na rachunek podmiotu trzeciego. Nie ma to wyraźnego uzasadnienia ekonomicznego.

 

A zatem: strzeż się łatwych okazji.

 

Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.

 

Opr. Tax Advisors Group sp. z o.o.

 

Certyfikat żywności halal: Egipt robi wyjątek dla mleka?

Jakub Boberski
Tax Advisors Group
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: