02 - 08 - 2022
Fot. Pixabay

Paliwo rolnicze: Polska, Francja i Niemcy

Zgodnie z prawem unijnym, Polska może dotować paliwo rolnicze. Działania obejmują zwrot akcyzy zawartej w cenie ON. Agrokonsument.pl podaje, jak to robią inne kraje.

 

W tym roku stawka dopłaty do paliwa rolniczego wynosi 1,46 zł/l. W okresie od lutego do końca lipca br., jeśli będzie zgoda Komisji  Europejskiej, dojdzie jeszcze dodatkowa dopłata 0,54 gr/l od sierpnia br.

 

Paliwo rolnicze za granicą

 

Jak ma się to do regulacji w UE? Państwa członkowskie mogą stosować minimalną stawkę akcyzy do produktów energetycznych i elektryczności używanych w rolnictwie, ogrodnictwie, hodowli ryb i leśnictwie. Do tego zalicza się oleje napędowe z kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49.

Do ustalenia minimalnej stawki akcyzy stosuje się kurs euro ogłaszany na dzień 1 października każdego roku zgodnie z zawiadomieniem Komisji Europejskiej.

Jak swe paliwo dotują inne, mocne w rolnictwie kraje?

 

Paliwo rolnicze w Niemczech

 

U naszych zachodnich sąsiadów podatek na ON w 2022 r. wynosił 47 eurocentów na litr. Rolnicy otrzymywali zwrot podatku wynoszący około 21 centów na litr. Ulga przysługiwała na wniosek i dla gospodarstw rolnych, leśnych i pszczelarskich.

Warunek: olej wykorzystywany jest do napędu:

  • ciągników rolniczych;
  • nieruchomych lub ruchomych maszyn roboczych i silników;
  • pojazdów specjalnych.

 

Dotyczy to prac wykonywanych przy produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Nie są zwracane kwoty niższe niż 50 euro na rok kalendarzowy (kwoty zaklasyfikowane jako kwoty drobne).

 

Paliwo rolnicze we Francji

 

Francja stosowała w 2022 r. ustawowy zwrot, który wynosił 5 euro za hektolitr oleju napędowego do ciągników i innych jeżdżących maszyn rolniczych. Zwroty dotyczyły:

  • rolników indywidualnych lub przedsiębiorstw rolnych;
  • przedsiębiorstw wykonujących roboty rolne lub leśne;
  • spółdzielni używających wspólnie sprzętu rolniczego (CUMA).

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: