15 - 02 - 2022
Fot. Pixabay

Paliwo rolnicze: jak to robią Hiszpanie, Francuzi i Niemcy

Zgodnie z prawem unijnym, Polska może dotować paliwo rolnicze. Działania obejmują zwrot akcyzy zawartej w cenie ON. Agrokonsument.pl podaje, jak to robią inne kraje.

 

Jak już pisaliśmy, od 1 stycznia 2022 rośnie dopłata do paliwa rolniczego. Rada Ministrów zaproponowała podniesienie limitu ON na hektar, od którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego w kwocie 1 zł/l.

 

Szczegółowo wgląda to tak, że refundacja wyniesie nie 100 a 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Dotyczy to powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego w ewidencji gruntów i budynków na 1 lutego danego roku.

Zwiększa się też dopłata z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową (DJP) bydła. Musi być ono w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

 

Paliwo rolnicze za granicą

 

Jak ma się to do regulacji w UE? Państwa członkowskie mogą stosować minimalną stawkę akcyzy do produktów energetycznych i elektryczności używanych w rolnictwie, ogrodnictwie, hodowli ryb i leśnictwie. Do tego zalicza się oleje napędowe z kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49, w wysokości 21 euro/1000 l.

 

Do ustalenia minimalnej stawki akcyzy stosuje się kurs euro ogłaszany na dzień 1 października każdego roku zgodnie z zawiadomieniem Komisji Europejskiej.

Jak swe paliwo dotują inne, mocne w rolnictwie kraje?

 

Paliwo rolnicze w Niemczech

 

U naszych zachodnich sąsiadów podatek na ON wynosi 47 eurocentów na litr. Rolnicy otrzymują zwrot podatku wynoszący około 21 centów na litr. Ulga przysługuje na wniosek i dla gospodarstw rolnych, leśnych i pszczelarskich.

Warunek: olej wykorzystywany jest do napędu:

 

  • ciągników rolniczych;
  • nieruchomych lub ruchomych maszyn roboczych i silników;
  • pojazdów specjalnych.

 

Dotyczy to prac wykonywanych przy produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Nie są zwracane kwoty niższe niż 50 euro na rok kalendarzowy (kwoty zaklasyfikowane jako kwoty drobne).

 

Paliwo rolnicze we Francji

 

Francja stosuje ustawowy zwrot, który w 2011 r. wynosił 5 euro za hektolitr oleju napędowego. Adresuje się to do ciągników i innych jeżdżących maszyn rolniczych. Zwroty dotyczą następujących podmiotów:

 

  • rolników indywidualnych lub przedsiębiorstw rolnych;
  • przedsiębiorstw wykonujących roboty rolne lub leśne;
  • spółdzielni używających wspólnie sprzętu rolniczego (CUMA).

 

Hiszpanie i ich paliwo dla rolnictwa

 

W tym kraju ustawa o podatkach akcyzowych reguluje naliczanie daniny od produktów energetycznych.  W przypadku ON na cele rolnicze państwo pobiera od paliwa mniejszy podatek, stąd cena na ON dla rolnika jest korzystniejsza. Budżet pobiera od producenta paliwa kwotę 78,71 euro, zamiast 307 euro od 1000 litrów.

Paliwo rolnicze objęte jest ograniczoną daniną od produktów energetycznych. Stanowi ona 24% podatku akcyzowego pobieranego w przypadku innych form działalności.

 

Więcej kasy na paliwo rolnicze w 2022 r.

Paliwo rolnicze w Polsce: zobacz, jak opiniowały to organizacje rolnicze.

Wyłudzenia VAT na pasze, paliwo, stal.

Co zawiera faktura VAT.

 

Opr. na podstawie projektu zmian w ustawie z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2188).

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: