06 - 08 - 2022
Fot. Claas

Policjo, odpuść rolnikowi za zbyt szeroki kombajn!

Czy policja odpuści rolnikom i nie będzie ich karać za użytkowanie na drogach publicznych sprzętu przekraczającego 3 m szerokości? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Czas jest największym wrogiem rolnika w czasie trwania żniw. Wąskie okna pogodowe, wynajęty kombajn, przejazdy przez drogi publiczne bez odczepiania hederu.

Przy przekroczeniu 3 m szerokości sprzętu, policja może nakładać mandaty na rolników. A kary są słone.

 

Izby rolnicze: 100 lat odebranej władzy i majątku

 

 

Izby rolnicze postulują

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministerstwa infrastruktury i komendanta policji. Prosi o odstąpienie od karania rolników, jeśli sprzęt polowy na drodze publicznej przekroczy szerokość 3 m.

 

W piśmie czytamy:

W związku z rozpoczęciem żniw, wielu rolników używa kombajnów do zbioru swoich plonów, których warunki techniczne nie pozwalają na odłączenie zespołu żniwnego, co po woduje, że maszyny mogą przekraczać szerokość 3 m.

Wobec nowego taryfikatora mandatów za przejazd taką maszyną przez drogę publiczną, policja może nałożyć mandat w wysokości 5000 zł.

Jeśli sprawa trafi do sadu to maksymalna kara może wynieść 30 tys. zł.

 

Wobec powyższego wnioskujemy o zmianę przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Chodzi o to, by maszyny, w których odłączenie i przyłączenie zespołu żniwnego na polu jest niemożliwe, mogły przejechać drogę publiczną, by dokonać zbioru.

 

Spichlerz Jaskóły: kukurydza w silosach Riela Polska – film

 

Szpileczka do kalendarza izb

 

 

Dodajmy, że pismo z KRIR, wyszło do resortu infrastruktury i do komendanta policji 17 lipca br. A przepis, który miałby ulec zmianie, obowiązuje od 2002 r. Czyżby ktoś się zagapił?

 

 

Grad czy inna szkoda? Żniwa stop! Wzywaj ubezpieczyciela

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: