11 - 04 - 2023
Fot. Pixabay

Umowa o współdziałaniu i porozumienia podatkowe

Nowym rozwiązaniem jest umowa o współdziałaniu i porozumieniu podatkowym. Ma ona zapewnić współpracę pomiędzy podatnikiem a Krajową Administracją Skarbową w zakresie rozliczeń podatkowych.

 

Podatnik, który decyduje się na zawarcie umowy o współdziałaniu z Krajową Administracją Skarbowa (KAS), korzysta z indywidualnego podejścia organu podatkowego. Polega ono na dobrej znajomości sytuacji podatnika, która ułatwia właściwe uwzględnienie charakteru jego działalności.

 

Ta forma współpracy jest zarezerwowana dla podmiotów, które prowadzą działalność w większej skali. Z wnioskiem o zawarcie umowy o współdziałaniu mogą wystąpić podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychody przekraczające 50 mln euro.

 

Jakie perspektywy dla europejskiego rolnictwa na 2023-35? Raport DG AGRI: rolniku, szykuj się na zmiany!

Wyłudzenia VAT w rolnictwie: stal, paliwo, pasze

 

 

 

Podpisanie umowy z przedsiębiorcą

 

Krajowa Administracja Skarbowa może zawrzeć z podatnikiem umowę o współdziałaniu na wniosek złożony przez podatnika. Zawarcie umowy o poprzedza audyt.

 

Podatnicy, którzy zawrą z KAS umowę o współdziałaniu, będą uprawnieni do zawierania porozumień podatkowych, czyli ustaleń w zakresie kwestii wątpliwych, które w przyszłości mogą stanowić przedmiot sporu podatkowego. Przedmiotem porozumień podatkowych mogą być:

 

  • interpretacje przepisów prawa podatkowego,
  • ustalanie cen transferowych,
  • ustalenie braku zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania,
  • wysokość prognozowanego na następny rok podatkowy zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Opr. na podstawie informacji biznes.gov.pl

 

 

Kto dziedziczy majątek, czyli spadkobranie ustawowe

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: