We wniosku o uwolnienie pieniędzy z rachunku VAT wskazujesz kwotę, jaką chcesz wypłacić. Ze środków przekazanych z rachunku VAT na rachunek firmowy możesz korzystać bez ograniczeń.
Urząd ma 60 dni na podjęcie decyzji. Jeśli wyrazi zgodę, Ty i twój bank otrzymacie postanowienie. Na jego podstawie bank powinien niezwłocznie przelać środki z rachunku VAT na twój rachunek rozliczeniowy.
W czasie, w którym urząd rozpatruje twój wniosek możesz wykorzystywać środki z rachunku VAT. Możesz płacić za faktury w podzielonej płatności lub by zapłacić VAT należny. Bank przeleje wówczas na twoje konto firmowe kwotę.
Urząd skarbowy może odmówić wydania zgody na przeniesienie pieniędzy z rachunku VAT, tylko gdy:
Na postanowienie, w którym urząd wyraża zgodę na uwolnienie środków przysługuje ci zażalenie. Przykładowo, jeżeli uwolniona kwota będzie inna niż ta, o którą wnioskowałeś. Możesz się także odwołać od decyzji, w której urząd skarbowy odmówił ci wydania zgody na przeniesienie środków z rachunku VAT.
Zażalenie lub odwołanie wnosisz za pośrednictwem twojego urzędu skarbowego. Adresujesz je do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy izby administracji skarbowej. W zażaleniu lub odwołaniu musisz opisać zarzuty przeciw decyzji i treść twojego żądania.
Na złożenie odwołania masz 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Przy korzystaniu ze split payment, zwrot podatku na rachunek VAT otrzymasz w przyśpieszonym terminie (25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji). Jeśli złożysz wniosek o zwrot na rachunek VAT, urząd nie może przedłużyć terminu zwrotu.
Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji sądowych i administracyjnych. Chodzi o tytuły inne niż: podatek VAT, odsetki od zaległości w VAT, podatek dochodowy i odsetki od tego podatku, podatek akcyzowy i odsetek od podatku akcyzowego, należności celnych i odsetek od należności celnych oraz składek ZUS.
Opr. na podstawie informacji biznes.gov.pl