22 - 05 - 2022
Fot. Pixabay

Split payment: jak można uwolnić pieniądze z rachunku VAT?

Dylemat podatnika VAT. Czy możesz uwolnić niewykorzystane pieniądze z rachunku VAT przy split payment?  Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

We wniosku o uwolnienie pieniędzy z rachunku VAT wskazujesz kwotę, jaką chcesz wypłacić. Ze środków przekazanych z rachunku VAT na rachunek firmowy możesz korzystać bez ograniczeń.

 

Urząd ma 60 dni na podjęcie decyzji. Jeśli wyrazi zgodę, Ty i twój bank otrzymacie postanowienie. Na jego podstawie bank powinien niezwłocznie przelać środki z rachunku VAT na twój rachunek rozliczeniowy.

 

W czasie, w którym urząd rozpatruje twój wniosek możesz wykorzystywać środki z rachunku VAT. Możesz płacić za faktury w podzielonej płatności lub by zapłacić VAT należny. Bank przeleje wówczas na twoje konto firmowe kwotę.

 

 

Sasza the owner: znany youtuber o swej motoryzacyjnej pasji

 

Zgoda urzędu skarbowego

 

Urząd skarbowy może odmówić wydania zgody na przeniesienie pieniędzy z rachunku VAT, tylko gdy:

 

  • posiadasz zaległości w VAT (do wysokości tej zaległości),
  • zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązania podatkowe z tytułu VAT nie zostaną wykonane lub zostanie określone ci dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku VAT.

 

Na postanowienie, w którym urząd wyraża zgodę na uwolnienie środków przysługuje ci zażalenie. Przykładowo, jeżeli uwolniona kwota będzie inna niż ta, o którą wnioskowałeś. Możesz się także odwołać od decyzji, w której urząd skarbowy odmówił ci wydania zgody na przeniesienie środków z rachunku VAT.

 

Zażalenie lub odwołanie wnosisz za pośrednictwem twojego urzędu skarbowego. Adresujesz je do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy izby administracji skarbowej. W zażaleniu lub odwołaniu musisz opisać zarzuty przeciw decyzji i treść twojego żądania.
Na złożenie odwołania masz 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

 

 

Kto płaci podatek rolny przy dzierżawie?

 

 

Split payment chroni przed karuzelą VAT

 

Przy korzystaniu ze split payment, zwrot podatku na rachunek VAT otrzymasz w przyśpieszonym terminie (25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji). Jeśli złożysz wniosek o zwrot na rachunek VAT, urząd nie może przedłużyć terminu zwrotu.

Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji sądowych i administracyjnych. Chodzi o tytuły inne niż: podatek VAT, odsetki od zaległości w VAT, podatek dochodowy i odsetki od tego podatku, podatek akcyzowy i odsetek od podatku akcyzowego, należności celnych i odsetek od należności celnych oraz składek ZUS.

 

Burak cukrowy przegrywa z drogimi zbożami i rzepakiem

 

Opr. na podstawie informacji biznes.gov.pl

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: