17 - 02 - 2022
Fot. Fendt

Działalność gospodarcza, stawki podatkowe

Działalność gospodarcza z definicji musi być oparta o systematyczność, profesjonalizm i ciągłość. Dlatego choć sporadyczne wzajemne wypożyczanie maszyn do prac w rolnictwie działalnością gospodarczą nie jest, też podlega opodatkowaniu. Jakub Boberski z TaxAGroup omawia w Agrokonsument.pl stawki podatkowe.

 

 

Zgodnie z art. 5a ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

 • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową;
 • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;
 • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

 

Ta działalność prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

 

Cechy działalności gospodarczej

 

Za działalność gospodarczą uważa się wykonywanie przez podatnika czynności posiadających następujące cechy:

 

 • charakter profesjonalny prowadzonej działalności;
 • rodzaj działalności produkcyjny, handlowy, usługowy;
 • wykorzystanie posiadanych zasobów, czyli majątku, rzeczy ruchomych i nieruchomych;
 • ciągłość prowadzenia działalności;
 • organizacja prowadzonej działalności;
 • systematyczność i powtarzalność.

 

Powyższe cechy, wskazujące na prowadzenie czynności o charakterze działalności gospodarczej oznaczają, że jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie prac, które mają na celu uzyskanie stałego zarobku, a do tego prace te występują regularnie, posiadają znamiona powtarzalności i uporządkowania.

 

Podatnik do realizowania ich wykorzystuje swoje zasoby – czynności przez niego wykonywane posiadają istotne cechy działalności gospodarczej.
Zatem w przypadku, w którym osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą lub przychody z najmu zostaną one zakwalifikowane jako działalność gospodarcza, opodatkowanie będzie wyglądało tak samo jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

Sąsiedzie, wypożycz maszynę

 

W rolnictwie często dochodzi do sytuacji, że sąsiedzi udostępniają sobie sprzęt. Gdy maszyny nie są wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, a jedynie sporadycznie, formalne wypożyczenie takiego sprzętu powinno się zgłosić do skarbówki. Wtedy też trzeba liczyć się z opodatkowaniem wynajmu:

 • stawką progresywną – to zasady ogólne (17,32%), tu płacony jest podatek od dochodu, czyli od przychodu odejmujemy koszty uzyskania albo
 •  stawką zryczałtowana 8,5 % – podatek płacony jest od przychodu i nie uwzględnia się żadnych kosztów podatkowych.

 

Leasing maszyn czy kredyt?

 

Kwestia sposobu opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt) zależy od wyboru, którego dokonuje się w trakcie roku kalendarzowego. Podatek opłaca się do dnia 20 następnego miesiąca pod miesiącu w którym uzyskamy przychód. Generalnie bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się zasada ogólna, czyli podatek od dochodu. Od przychodu odejmuje się koszty, wtedy widać, czy pojawia się strata lub dochód. Jeśli ten będzie niski, niski będzie też podatek. Podatek przy zasadach ogólnych wynosi 17% tylko do kwoty dochodu rocznie 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatek rośnie do 32%.

 

Można wybrać też ryczałt. Tu podatek płaci się od przychodu w wysokości 8,5%, a gdy kwota przychodu przekroczy w roku 100 tys. zł, podatek wynosi 12,5%.

 

 

Opr. Tax Aadvisors Group sp. z o.o.

 

 

Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.

 

Paliwo rolnicze z dopłatami – ale kto jak opiniował?

Zaskarżenie koła łowieckiego, które odmawia szacowania szkód

Co ma rolnik do gospodarki CO2?

Opieszałość kół łowieckich nie jest bezkarna

 

 

Jakub Boberski
Tax Advisors Group
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: