Zdaniem Wojciecha Lignowskiego, radcy prawnego Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy rozróżnić dwie sytuacje dla rolnika działającego spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:
Gdy spółka ma przynajmniej 2 wspólników, to rolnik może objąć udział i nie będzie to kolidowało z KRUS. Wówczas dochód uzyskany z dywidendy od posiadanego udziału będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W wypadku jednak spółki z o.o. jednoosobowej, sytuacja się zmienia, bo wówczas jedyny udziałowiec takiej spółki traktowany jest jako prowadzący działalność gospodarczą. Co do zasady więc podlegał będzie pod ZUS.
Rolnik-udziałowiec w spółce z o.o. wieloosobowej z dywidendą za swój udział, płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek pobierze sama spółka jako płatnik w momencie wypłaty dywidendy. Jeżeli rolnik jest jedynym wspólnikiem w spółce z o.o., to również podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Ale na zasadach dotyczących przedsiębiorców. Są to różne formy opodatkowania:
Rolnik – prezes na umowę o pracę lub zlecenie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób fizycznych jako pracownik lub zleceniobiorca nie prowadząca działalności gospodarczej.
Możliwa jest również sytuacja, kiedy rolnik – prezes zakłada działalność gospodarczą i zawiera umowę zlecenia ze spółką z o.o. na prowadzenie spraw spółki jako prezes zarządu. Wówczas rozliczać się będzie z fiskusem w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przedsiębiorca. W tych wszystkich wypadkach będzie opłacał ZUS.
Opr. na podstawie artykułu „Rolnik udziałowcem w spółce” autorstwa mec. Wojciecha Lignowskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza
Droga konieczna: co musisz o niej wiedzieć?
Ile kosztuje przekazanie gospodarstwa rolnego?