06 - 04 - 2022
Fot. Pixabay

KRUS czy ZUS dla udziałowca w spółce

W grupach producenckich działają rolnicy, którzy mogą pobierać za to dodatkowe przychody. Jakie podatki wtedy trzeba płacić, mając i tak dochody ze swego gospodarstwa? Co z KRUS i ZUS? Oto porada w Agrokonsument.pl

 

 

Zdaniem Wojciecha Lignowskiego, radcy prawnego Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy rozróżnić dwie sytuacje dla rolnika działającego spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:

 

  • spółka z o.o., w której jest dwóch lub więcej wspólników i
  • spółka z o.o. jednoosobowa, gdzie jest tylko jeden wspólnik – udziałowiec.

 

Gdy spółka ma przynajmniej 2 wspólników, to rolnik może objąć udział i nie będzie to kolidowało z KRUS. Wówczas dochód uzyskany z dywidendy od posiadanego udziału będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

W wypadku jednak spółki z o.o. jednoosobowej, sytuacja się zmienia, bo wówczas jedyny udziałowiec takiej spółki traktowany jest jako prowadzący działalność gospodarczą. Co do zasady więc podlegał będzie pod ZUS.

 

 

Wojna trwa, ale pszenica z Ukrainy i Rosji płynie

 

ZUS czy KRUS dla rolnika?

 

Rolnik-udziałowiec w spółce z o.o. wieloosobowej z dywidendą za swój udział, płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek pobierze sama spółka jako płatnik w momencie wypłaty dywidendy. Jeżeli rolnik jest jedynym wspólnikiem w spółce z o.o., to również podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Ale na zasadach dotyczących przedsiębiorców. Są to różne formy opodatkowania:

 

  • karta podatkowa,
  • ryczałt lub
  • zasady ogólne.

 

Rolnik – prezes na umowę o pracę lub zlecenie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób fizycznych jako pracownik lub zleceniobiorca nie prowadząca działalności gospodarczej.

Możliwa jest również sytuacja, kiedy rolnik – prezes zakłada działalność gospodarczą i zawiera umowę zlecenia ze spółką z o.o. na prowadzenie spraw spółki jako prezes zarządu. Wówczas rozliczać się będzie z fiskusem w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przedsiębiorca. W tych wszystkich wypadkach będzie opłacał ZUS.

 

Opr. na podstawie artykułu „Rolnik udziałowcem w spółce” autorstwa mec. Wojciecha Lignowskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza

 

Droga konieczna: co musisz o niej wiedzieć?

Ile kosztuje przekazanie gospodarstwa rolnego?

Ulga w podatku rolnym na silos.

Jak rozwiązać umowę z doradcą rolnym?

Wojciech Lignowski
Radca prawny Wielkopolska Izba Rolnicza
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: