25 - 06 - 2022
Fot. Pixabay

Kasa fiskalna w rolnictwie: kiedy konieczna, a kiedy nie?

Fiskus najchętniej u wszystkich przedsiębiorców widziałby kasę fiskalną. Zwłaszcza u podmiotów prowadzących działalność gospodarczą z VAT. Kiedy nie trzeba używać kasy fiskalnej? Czytaj w Agrokonsument.pl.

 

 

Część firm korzysta ze zwolnień z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Zwolnienie może obejmować następujące przypadki.

 

 • Całą sprzedaż, której dotyczy obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy.

To zwolnienie stosuje się, jeśli obrót ze sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub rolnikom ryczałtowym nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 000 zł.

 • Wybrane kategorie towarów lub usług.

Zwolnienie dotyczy sprzedaży towarów lub usług, które nie muszą być ewidencjonowane.

 

Zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej obowiązywały do 31 grudnia 2021 roku.

 

Jabłka i gruszki: kto trzęsie światowym rynkiem tych owoców?

 

 

Kto nie może korzystać ze zwolnień

 

Zwolnienia nie dotyczą przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania. Są to między innymi:

 

 • gaz płynny,
 • części do silników spalinowych,
 • nadwozia do pojazdów silnikowych,
 • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny,
 • perfumy i wody toaletowe,
 • usługi: przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, doradztwa podatkowego, świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

 

Listę towarów i usług objętych obowiązkiem ewidencjonowania zawiera art. 4 rozporządzenia z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi wymienione w rozporządzeniu, muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej niezależnie od wielkości obrotu.

 

 

 

New Holland, John Deere i Kubota: pierwsza trójka w maju 2022

 

Jak sprawdzić czy firma może korzystać ze zwolnienia?

 

Nie musisz mieć kasy fiskalnej. Kiedy? Wystarczy jeden z poniższych warunków.

 

 • W poprzednim roku podatkowym twój obrót na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, lub rolników ryczałtowych nie przekroczył 20 000 zł. Nie byłeś też zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży. Ewentualnie, nie przestałeś spełniać warunków do zwolnienia z tego obowiązku. To zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy. Konkretne, następujących po miesiącu, w którym limit 20 000 zł został przekroczony.

 

 • Twoja firma sprzedaje towary lub usługi, które są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży.
 • Udział obrotu w obrocie ogółem musiał być wyższy niż 80%, ale był kierowany do osób fizycznych bez działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Rozpatruje się odrębnie pierwsze i drugie półrocze poprzedniego roku podatkowego.

 

To zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy. Konkretnie, od końca półrocza danego roku podatkowego, w którym z niego korzystasz. Oczywiście, jeżeli w okresie tego półrocza udział procentowy obrotu był równy albo niższy niż 80%.

 

Opr. na podstawie informacji biznes.gov.pl

 

Pszenica po Brexicie: na chleb i biopaliwo

 

Działalność gospodarcza, stawki podatkowe

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: