11 - 12 - 2023
Fot. Pixabay

Zboża i pszenica w UE 2023/24: raport USDA

Raport o zbożach Unii Europejskiej 2023/24. Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) przedstawiło analizę zbiorów zbóż w UE w oparciu o swoje obserwacje, w tym także satelitarne.  Wszak z satelity dużo widać… Czytaj w Agrokonsument.pl

 

W swym najnowszym, grudniowym raporcie, amerykański resort rolny USDA podsumował całkowitą produkcję zbóż w UE. W sezonie 2023/24 wyniesie ona 269 mln t. To lepiej rok wcześniej, ale o 30 mln t mniej, niż w dobrym sezonie 2021/22.

W ciągu 2023 r. UE doświadczyła bowiem różnych warunków pogodowych. Były to:

  • susza w Hiszpanii;
  • ciepłe i suche lato na wschodnich obszarach produkcji zbóż w UE (Bułgaria i Rumunia);
  • opady podczas żniw w dużych państwach członkowskich produkujących zboże, takich jak Francja, Niemcy czy Polska.

To ostatecznie spowodowało korektę całkowitej produkcji zbóż w UE w dół o 1 mln t w porównaniu z letnimi szacunkami.

 

Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji

 

Konsumpcja zbóż w UE

 

Zbiory 269 mln t starczą aż nadto na potrzeby żywnościowo-paszowe w UE. Całkowita konsumpcja zbóż w UE wynosi bowiem ok. 155 mln t. Część ziarna trafi do przemysłu. Rośnie bowiem popyt na skrobię, maltodekstrynę, glukozę, etanol, gluten i biopaliwa. Również i w Polsce.

W naszym kraju przez nowelizację ustaw z br. zwiększy się dolewka bioetanolu i bioestru do benzyn i ON, co spowoduje krajowy wyższy popyt na zboża i rzepak.

Nieco gorzej wyglądać będzie rynek paszowy w UE.

Popyt na zboże paszowe w UE ograniczają:

  • choroby świń (ASF, PRRS) czy choroba niebieskiego języka u bydła;
  • redukcja pogłowia zwierząt, bo kurczą się marże hodowców i przetwórców w związku z wyższym kosztami produkcji.

 

W Holandii i Belgii rygorystyczne regulacje środowiskowe są również odpowiedzialne za niższą produkcję zwierzęcą. Pozytywnym zjawiskiem jest spodziewany wysoki popyt na pasze w sektorze drobiarskim, pomimo pojawiających się problemów z ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków. A dodajmy, to nasz kraj jest największym unijnym producentem drobiu.

 

Oziminy na 2024 r.

 

W raporcie USDA czytamy, że w Europie nastąpiło zmniejszenie zasiewów zbóż ozimych na 2024 r. Było to spowodowane kapryśną aurą na jesieni. Rumunia, Bułgaria, Polska, kraje środkowej UE (Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia i północne Włochy) oraz Chorwacja miały niezłe warunki do siewu ozimin. Ale deszczowa aura opóźniła zasiewy w krajach Beneluksu, Danii i północnych Niemczech.

Niekorzystne warunki pogodowe w Europie Zachodniej od połowy października 2023 r., szczególnie we Francji, spowodowały zatrzymanie zasiewów zbóż ozimych w najlepszych regionach Francji produkujących pszenicę, takich jak Hauts de France i Grand Est.

Jak podaje USDA, do połowy listopada nawet jedna trzecia francuskich zasiewów pszenicy była opóźniona. Obfite opady jesienią poprawiły za to wilgotność gleb i rezerwy wody na dotkniętym suszą Półwyspie Iberyjskim.

 

Zbiory pszenicy w UE

 

W sezonie 2023/24 zbiory pszenicy w UE zostały przez USDA skorygowane w dół. Wyniosą 134,4 mln t. Ale i tak więcej, niż sezon wcześniej. Po suchej wiośnie 2023 w Europie Zachodniej pojawił się nadmiar opadów deszczu w całym sezonie żniwnym.

To rzutowało na ostateczną produkcję pszenicy we Francji, Niemczech i Polsce. Podobnie w Hiszpanii znaczna susza spowodowała niższe niż wcześniej przewidywano plony.

Za to zbiory pszenicy na Węgrzech powróciły do ponadprzeciętnych plonów i wielkości.

Po tym sezonie – jak ocenia amerykański resort rolny – jakość upraw pszenicy jest ogólnie dobra w większości krajów UE. Ale mniejsze zbiory pszenicy w Hiszpanii rzutować będą na to, że UE będzie importerem tego ziarna. Import pszenicy będzie na niższym poziomie niż w sezonie 2022/23, ze względu na dużą podaż kukurydzy w UE. Głównym dostawcą pszenicy do UE pozostanie… Ukraina.

I to pomimo zawieszenia porozumienia ONZ w sprawie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego. Ukraińskie ziarno płynie strumieniem wzdłuż wybrzeży Rumunii i Bułgarii oraz drogą lądową – głownie koleją.

Unia w wymianie handlowej też sprzedaje pszenicę na eksport. Pszenica spod błękitnej flagi z gwiazdami napotyka jednak na świecie na silną konkurencję ze strony Ukrainy i Rosji. Dodatkowo taniejący rubel sprzyja zasypywaniu świata rosyjską pszenicą. Dotyczy to w szczególności rynków Afryki Północnej.

Tam dotychczasowy i naturalny eksport francuskiej pszenicy zmniejsza swoją konkurencyjność. Być może Rumunia poprawi saldo handlowe pszenicą w UE, eksportując do Afryki Północnej, Egiptu i Indonezji. Amerykanie z USDA widzą też, że i Polska ma duży potencjał eksportowy dla swej pszenicy, ale to zależy od kursu PLN. Silna złotówka nie sprzyja eksportowi naszego ziarna.

Opr. na podstawie USDA

 

Powyższy raport nie mógłby powstać bez satelitarnego oglądu pól przez USDA.

Czy wiesz, że opracowana przez grupę polskich naukowców z SatAgro metoda interpretacji danych, dostarczanych codziennie przez satelity, została zaprzęgnięta do zarządzania gospodarstwem rolnym. Jak to działa „od podszewki”? Zapraszamy do lektury – kliknij tutaj.

 

 

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 1: dwa najważniejsze rozporządzenia – tutaj

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 2: stosowanie nawozów a odległości – tutaj

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 3: wcześniejsze stosowanie nawozów – tutaj

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 4: warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami – tutaj

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: