09 - 01 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Big-data i megatrendy w rolnictwie: musthave dla młodych pasjonatów rolnictwa

Zapraszamy na odjazdowy panel w czasie Polagra Premiery: „Megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data w rolnictwie. Musthave dla młodych z branży agro”. Piątek 19 stycznia br. w Poznaniu. Musisz tu być! Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Młodzież pasjonującą się rolnictwem i następców w gospodarstwach rolnych zapraszamy na energetyzujący panel dyskusyjny podczas najbliższej Polagra Premiery 2024 do Poznania.

Otwiera on Polski Kongres Rolniczy i Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych

Będziemy rozmawiać o wyzwaniach środowiskowych i rolnictwie węglowym oraz big data – wykorzystywanych w zarządzaniu w rolnictwie. Zastanowimy się, jak zaprząc big data do maksymalizacji zysku w gospodarstwie!

To prawdziwe musthave dla młodych z branży agro.

Uczestnikami panelu będą:

  • Mateusz Ciasnocha, rolnik, European Carbon Farmers
  • Kornelia Kajda, eAgronom
  • Piotr Roczniak, Cargo ON
  • Stanisław Świtek, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Przemysław Żelazowski, SatAgro

Moderator: Piotr Łuczak, redakcja Agrokonsument.pl

 

Panel nr 1 „Megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data w rolnictwie. Musthave dla młodych z branży agro. Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych.”

Piątek 19.01.2024 r. Godz. 9.00 – 10.00

 

Prof. Tomasz Piechota, uprawa konserwująca: to gleba jest główną infrastrukturą rolnika

 

O panelistach słów kilka

 

#Mateusz Ciasnocha

Rolnik z Żuław Wiślanych. Ma misję budowy mostu pomiędzy polityką rolną, a klimatyczną z rolnikami w centrum. Mateusz wprowadza tą misję w życie za pośrednictwem firm European Carbon Farmers i the Farm of Francesco, które założył i współprowadzi, a także wspierając Europejską Misję Glebową (EU Soil Mission) oraz the Cool Farm Alliance. Pełnił funkcję Regenerative Agriculture Youth Fellow w Zespole Czampionów Wysokiego Szczebla w COP26, jednocześnie będąc Championem Szczytu Systemów Żywnościowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN Food Systems Summit). W ramach COP28 był jednym z dziesięciu Farmer Co-Host Pawilonu Systemów Żywnościowych.

 

#Kornelia Kajda

Dyrektor firmy eAgronom opowie o tym, jak odkryć potencjał gospodarstwa w zakresie rolnictwa węglowego. Jej firma przeprowadza bowiem ocenę potencjału gospodarstwa, opracowuje plan praktyk związany z magazynowaniem dwutlenku węgla w glebie. Zmiana praktyk zgodnie z planem stanowi podstawę do uzyskania dodatkowego dofinansowania na poczet kredytów węglowych. A zatem: dowiemy się, jak zyskać dodatkową kasę z każdego hektara. Warto posłuchać!

 

#Dr Stanisław Świtek

Reprezentuje Katedrę Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem, współczesny rolnik staje przed dwoma głównymi wyzwaniami. Zmiany klimatyczne, susze, erozja wodna i wietrzna oraz postępująca degradacja gleb rzutują na bezpośredni warsztat rolnika. To wyzwania środowiskowe. Drugim typem wyzwań są wyzwania społeczno-ekonomiczne. Brakuje rąk do pracy w rolnictwie, rosną koszty środków produkcji – gdzie szukać rozwiązania? Są na to sposoby! Kto przyjdzie i posłucha, dowie się o nich!

 

#Dr Przemysław Żelazowski

Założyciel spółki SatAgro. To wiodąca w Polsce i uznana już w świecie platforma elektroniczna pozwalająca na dostęp do obserwacji satelitarnych. Przemek opowie nie tylko, jak ją tworzył, ale przede wszystkim o tym, jak to intuicyjne narzędzie sprawdza się w gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną. Dzięki niemu i satelitom można uzyskać znaczące oszczędności przy stosowaniu środków produkcji. Ba, dzięki SatAgro można udowodnić dla ARiMR wykonanie zabiegów agrotechnicznych dla skorzystania z dodatkowych płatności w ramach ekoschematów.

 

#Piotr Roczniak

Zaprezentuje narzędzie, które sprzęża gospodarstwo z rynkiem i pozwala sprawnie spieniężyć zebrane płody. CargoON to cyfrowa platforma, która pozwala optymalizować i automatyzować łańcuchy dostaw, łącząca tysiące firm przewozowych z Europy w jedną sieć. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają optymalnego transportu. A zatem: podstawić dwie „łódki” pod Lexiona w czasie żniw i odwózka do skupu? Zamówienie dolomitu na pole albo paszy dla tuczników na cito – drobnostka! Klikasz, logujesz się i masz!

 

Uczestnicy panelu pokażą, jak zaprząc technologię wielkich cyfr – big data – do maksymalizacji przychodu, redukcji kosztów, czyli: maksymalizacji zysku z gospodarstwa!

Warto więc wiedzieć więcej, warto posłuchać specjalistów!

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Łuczak z redakcji Agrokonsument.pl. Piotr zadba o sprawny przebieg dyskusji, w razie czego będzie rozdzielać walczące strony (XD). Ma w tym wprawę; przez długie lata był z-red. nacz. w top agrar Polska, tworzył też i szefował redakcjom Tygodnika Rolniczego czy Profi – profesjonalna technika rolnicza.

 

Zapraszamy na Polagrę Premiery, Polski Kongres Rolniczy

Piątek 19.01.2024 r. Godz. 9.00 – 10.00

Bezpośrednio po panelu nr 1 rusza panel nr 2 pt.: Smartfarming, czyli jak przemysł i współczesna technika reagują na światowe wyzwania i trendy. Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych.

Szerzej o programie Kongresu – kliknij tutaj.

 

Väderstad TopDown i Opus: agregaty czytają mapy aplikacyjne

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: