Na samym wstępie musimy rozwiać szybko wszelkie wątpliwości. Tak, uzyskiwane przychody rolnika mogą być również opodatkowane podatkiem dochodowym. Jak to możliwe?
Cała aktywność rolnika nie zawsze przecież mieści się w zakresie „działalności rolniczej”. Przykładowo, poza działalnością stricte rolniczą można np.:
W takim przypadku, przychody rolnika mogą być opodatkowane nie tylko podatkiem rolnym. Ba, mogą być opodatkowane w różny sposób.
Zwolnienie w podatku od nieruchomości: czy rolnik może z niego skorzystać?
Opodatkowanie podatkiem dochodowym, jego stawki czy też sposób rozliczenia, zależą od przyporządkowania wszystkich przychodów podatnika do tzw. „źródeł”.
Pojęcie „źródeł przychodu” może wydawać się mocno problematyczne i skomplikowane. Sama istota nie jest jednak tak trudna, jakby się mogło wydawać.
Chodzi w niej po prostu o podzielenie przychodów na grupy, które są zbliżone do siebie poprzez rodzaj czy też sposób ich opodatkowania. Poniżej zamieszczamy zatem kilka źródeł (grup) przychodów, wraz z przykładami, które mogą wystąpić w branży rolniczej:
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – nabory dla sektora rolnictwa do końca 2024 r.
Szeroki zakres przychodów z tej grupy oraz jej „rolniczy” charakter sprawiają, że mogą one z pewnością pojawić się u wielu rolników. Przychodami w tym źródle mogą być zarobki z tytułu:
W definicji „pozarolniczej działalności gospodarczej” rozumie się działalność zarobkową:
Jak zatem widzimy, wiele aktywności zawodowych rolnika może być również utożsamiana z działalnością gospodarczą.
Wystarczy bowiem spełnić warunki wymienione w definicji, a w konsekwencji może pojawić się opodatkowanie podatkiem dochodowym.
Tu popularnymi zarobkami z tego źródła jest wynajem pokoi w agroturystyce. Uwaga! Działalność agroturystyczna może być uznana za działalność gospodarczą. W ustawie przewidziano także zwolnienie z podatku, jeżeli liczba pokoi nie przekracza 5-ciu.
Innymi przychodami rozpoznanymi w ramach tego źródła mogą być dzierżawa gruntu lub najem sprzętu rolnego, który to dokonywany jest przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Szybkie przezbrojenie kombajnu na rzepak, jęczmień i podstawowe zboża
W przypadku zbycia nieruchomości musimy wykazać przychód do opodatkowania. Warunek, transakcja zaszła przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zakup lub wybudowanie.
W sytuacji zbycia rzeczy, obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli zostały one sprzedane w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od końca miesiąca ich kupna.
Pod uwagę fiskusa podpada także zarobek ze sprzedaży przetworzonych, w sposób inny niż przemysłowy, produktów roślinnych i zwierzęcych.
Dodatkowo do innych przychodów zaliczyć możemy przychody z działalności wytwórczej w zakresie wyrobu wina, w przypadku spełniania dodatkowych warunków wymienionych w przepisach.
Jak więc widać, nawet rolnik może podlegać pod podatek dochodowy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.)
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą
Rolnictwo 5.0 czy 4.0? Bez sztucznej inteligencji się nie da