28 - 08 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Tak, rolnik też może zapłacić podatek dochodowy

Płatnik podatku rolnego, rolnik – też może być opodatkowany podatkiem dochodowym. Już sama świadomość tej możliwości stanowi krok milowy do prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym, informuje Bartosz Modrzejewski, konsultant podatkowy Kraftax.

 

 

Na samym wstępie musimy rozwiać szybko wszelkie wątpliwości. Tak, uzyskiwane przychody rolnika mogą być również opodatkowane podatkiem dochodowym. Jak to możliwe?

Cała aktywność rolnika nie zawsze przecież mieści się w zakresie „działalności rolniczej”. Przykładowo, poza działalnością stricte rolniczą można np.:

  • prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, w ramach którego zarobkowo wynajmuje pokoje swoim gościom;
  • świadczyć usługi maszynami;
  • sprzedać mieszkanie (nieruchomość).

 

W takim przypadku, przychody rolnika mogą być opodatkowane nie tylko podatkiem rolnym. Ba, mogą być opodatkowane w różny sposób.

 

Zwolnienie w podatku od nieruchomości: czy rolnik może z niego skorzystać?

 

 

Co podlega podatkowi dochodowemu?

 

Opodatkowanie podatkiem dochodowym, jego stawki czy też sposób rozliczenia, zależą od przyporządkowania wszystkich przychodów podatnika do tzw. „źródeł”.

Pojęcie „źródeł przychodu” może wydawać się mocno problematyczne i skomplikowane. Sama istota nie jest jednak tak trudna, jakby się mogło wydawać.

 

Chodzi w niej po prostu o podzielenie przychodów na grupy, które są zbliżone do siebie poprzez rodzaj czy też sposób ich opodatkowania. Poniżej zamieszczamy zatem kilka źródeł (grup) przychodów, wraz z przykładami, które mogą wystąpić w branży rolniczej:

 

 

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – nabory dla sektora rolnictwa do końca 2024 r.

 

#Działy specjalne produkcji rolnej

 

Szeroki zakres przychodów z tej grupy oraz jej „rolniczy” charakter sprawiają, że mogą one z pewnością pojawić się u wielu rolników. Przychodami w tym źródle mogą być zarobki z tytułu:

 

  • uprawy w szklarniach,
  • uprawy grzybów,
  • uprawy roślin „in vitro”,
  • fermowej hodowli i chowu drobiu,
  • wylęgarni drobiu,
  • hodowli i chowu zwierząt futerkowych i laboratoryjnych,
  • hodowli dżdżownic, entomofagów, jedwabników,
  • prowadzenia pasiek oraz hodowli i chowu innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

 

Zboża, okopowe, warzywa i owoce: dane GUS 2023

 

#Pozarolnicza działalność gospodarcza

 

W definicji „pozarolniczej działalności gospodarczej” rozumie się działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową – polegające na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Jak zatem widzimy, wiele aktywności zawodowych rolnika może być również utożsamiana z działalnością gospodarczą.

 

Wystarczy bowiem spełnić warunki wymienione w definicji, a w konsekwencji może pojawić się opodatkowanie podatkiem dochodowym.

 

 

#Najem oraz dzierżawa

 

Tu popularnymi zarobkami z tego źródła jest wynajem pokoi w agroturystyce. Uwaga! Działalność agroturystyczna może być uznana za działalność gospodarczą. W ustawie przewidziano także zwolnienie z podatku, jeżeli liczba pokoi nie przekracza 5-ciu.

Innymi przychodami rozpoznanymi w ramach tego źródła mogą być dzierżawa gruntu lub najem sprzętu rolnego, który to dokonywany jest przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej.

 

Szybkie przezbrojenie kombajnu na rzepak, jęczmień i podstawowe zboża

 

#Odpłatne zbycie nieruchomości oraz innych rzeczy

 

W przypadku zbycia nieruchomości musimy wykazać przychód do opodatkowania. Warunek, transakcja zaszła przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zakup lub wybudowanie.

W sytuacji zbycia rzeczy, obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli zostały one sprzedane w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od końca miesiąca ich kupna.

 

Pod uwagę fiskusa podpada także zarobek ze sprzedaży przetworzonych, w sposób inny niż przemysłowy, produktów roślinnych i zwierzęcych.

Dodatkowo do innych przychodów zaliczyć możemy przychody z działalności wytwórczej w zakresie wyrobu wina, w przypadku spełniania dodatkowych warunków wymienionych w przepisach.

Jak więc widać, nawet rolnik może podlegać pod podatek dochodowy.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.)

 

Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą

 

Rolnictwo 5.0 czy 4.0? Bez sztucznej inteligencji się nie da

Bartosz Modrzejewski
KrafTax
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: