Zgodnie z ogólną zasadą, obowiązkowi opodatkowania swoich dochodów (przychodów) podlegają osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby dowiedzieć się, czy dotacja podlega opodatkowaniu, należy w pierwszej kolejności zbadać, czy jest ona przychodem.
Jeżeli odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, wówczas trzeba będzie dokonać analizy, czy jest to przychód zwolniony z opodatkowania.
Gdy okaże się, że dotacja z ARiMR jest przychodem oraz że w stosunku do niej nie ma zastosowania żadne zwolnienie, wówczas kwota dotacji podlegać będzie opodatkowaniu.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków.
Na pierwszy rzut oka można dojść do wniosku, że dotacje z ARiMR stanowią przychód dla podatników. Jednak do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.
Aby uznać, że dotacja nie stanowi przychodu muszą zostać spełnione dwa warunki:
ARiMR została powołana w odrębnej ustawie, zgodnie z którą jest ona państwową osobą prawną. Jej przychodami są środki budżetowe określone corocznie w ustawie budżetowej w formie dotacji podmiotowych i dotacji celowych oraz inne przychody.
Na podstawie powyższego uznać należy, że dotacje otrzymane z Agencji spełniają przesłanki do uznania ich za wyjątek określony przepisami ustawy podatkowej.
Dotacja z Agencji nie jest przychodem na gruncie ustawy o podatku dochodowym. Dlatego też wydatek tych pieniędzy nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.
Podsumowując: dotacja z ARiMR nie stanowi przychodu. Nie podlega wiec opodatkowaniu. Konsekwencją braku powstania przychodu jest brak możliwości zakwalifikowania wydatków poniesionych z tych środków jako kosztów uzyskania przychodu.
Artykuł powstał w kancelarii Tax Advisers Group, obecnie Kraftax
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.
Podstawa prawna:
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.