08 - 04 - 2025
Fot. firmowe

Kombinacja wałów tnących Amazone TopCut 12000-2T

Uprawa gleby coraz częściej staje się tematem przewodnim w wielu gospodarstwach rolnych. Im większe problemy z suszą, odpornością i wymaganiami dotyczącymi ograniczenia stosowania środków ochrony roślin, tym ważniejsza staje się właściwa metoda uprawy gleby. Szczególne znaczenie ma tutaj pierwsza uprawa ścierniska. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Uprawa ścierniska. W tej dziedzinie pojawiają się poważne wyzwania. Chodzi o stworzenie optymalnego podłoża dla kiełkowania niedomłotów zbóż oraz nasion chwastów.

Oznacza to, że rośliny niepożądane dla następnej uprawy mogą wschodzić bezpośrednio po uprawie ścierniska i być zwalczane mechanicznie w drugim przejeździe roboczym.

Bardzo płytka uprawa zapewniająca optymalne warunki do kiełkowania jest niezwykle ważna, szczególnie w przypadku starych nasion rzepaku oraz na obszarach problematycznych z wyczyńcem polnym i miotłą zbożową. Nasion nie należy mieszać zbyt głęboko z glebą, aby nie przeszły w stan uśpienia.

Z drugiej strony, decydującą rolę w higienie pola odgrywa rozkład resztek organicznych. Dobry proces rozkładu ogranicza przenoszenie chorób grzybowych i szkodników. Ponadto poprawia się dostępność składników odżywczych z resztek roślinnych.

Dlatego ważne jest, aby materiał organiczny był cięty i rozdrabniany już podczas pierwszego etapu uprawy.

W związku z nasilającymi się suszami w okresie letnim ważne jest również zminimalizowanie parowania i oszczędzanie wody podczas uprawy gleby. Dlatego ważne jest, aby na pierwszym etapie pracować tylko tak głęboko, jak to konieczne.

 

 

EKMA 2025: Rolnictwo regeneratywne kluczem do przyszłości – wnioski z dziesiątego Europejskiego Kongresu Menedżerów Agrobiznesu

 

Rozwiązanie: TopCut

 

Aby sprostać rosnącym wymaganiom bardzo-płytkiej uprawy gleby, Amazone opracowała system wałów tnących TopCut 12000-2T o szerokości roboczej 12 metrów.

Składa się on z maksymalnie 3 następujących po sobie segmentów narzędziowych i jednego segmentu tylnego, które mogą być wyposażone w różne narzędzia w zależności od życzeń i wymagań klienta:

 

  • Pierwszy rząd opcjonalnych narzędzi wstępnych: wał nożowy
  • Drugi i trzeci rząd narzędzi głównych: kombinacja wału nożowego i/lub talerzy Minimum TillDisc
  • Czwarty rząd narzędzia tylne: 3 -rzędowy zagarniacz słomy albo opcjonalnie wał zagęszczający bez narzędzia przedniego.

 

 

Cła Trumpa: człowiek człowiekowi wilkiem?

 

Koncepcja TopCut: bardzo płytka praca z dużą elastycznością

 

Do intensywnego rozdrabniania długich pozostałości roślinnych, takich jak łodygi rzepaku, łodygi słonecznika lub poplony, idealnie nadaje się zastosowanie podwójnego wału nożowego jako głównego narzędzia.

Wały nożowe intensywnie tną i rozdrabniają resztki roślinne, co znacznie przyspiesza proces ich rozkładu. Ponadto, pomimo płytkiej uprawy na głębokości 0-2 cm, wały nożowe wytwarzają wystarczająco dużo drobnej, pulchnej gleby, aby zapewnić optymalne podłoże do siewu, co sprzyja kiełkowaniu nasion chwastów i niedomłotów zbóż.

Podwójny wał nożowy może być również używany do przygotowania podłoża siewnego. Wysoka prędkość obrotowa zapewnia bardzo dobry efekt kruszenia. W przypadku jeszcze bardziej intensywnej uprawy, jako głównego narzędzia można użyć kombinacji wału nożowego i talerzy Minimum TillDisc.

Taki układ ma tę zaletę, że wał nożowy tnie poprzecznie, a Minimum TillDisc – wzdłużnie do kierunku jazdy. Umożliwia to cięcie na krzyż, co skutkuje intensywnym rozdrabnianiem, szczególnie w przypadku zboża wyległego i ścierniska kukurydzy.

Trzecią opcją jest wyposażenie głównego pola narzędziowego w podwójne talerze Minimum TillDisc. Takie połączenie umożliwia cięcie gleby na głębokość do 3 cm bez jej przemieszczania. Szczególnie wiosną ma to tę zaletę, że otwiera glebę, co sprzyja jej lepszemu napowietrzeniu i ociepleniu. Jest to szczególnie interesujące w przypadku siewu bezpośredniego upraw letnich, takich jak zboża lub buraki.

Talerze Minimum TillDisc intensywnie tną zboże wyległe bez wzruszania gleby. Wał nożowy może być opcjonalnie zastosowany jako dodatkowe narzędzie wstępne. Intensyfikuje on rozdrabnianie resztek roślinnych.

 

Własna biogazownia, własne ciepło do suszenia zbóż, silosy od Riela Polska

 

 

Bronowanie lub zagęszczanie

 

Aby jeszcze bardziej poprawić rozprowadzenie słomy po żniwach, za głównymi narzędziami można opcjonalnie użyć ciężkiej, trzyrzędowej brony chwastownika. Oprócz rozprowadzania słomy, wytrząsa ona również nasiona ze słomy, strąków lub kłosów.

Ponadto brona wytwarza dodatkowo drobną, pulchną glebę. To z kolei sprzyja pojawianiu się chwastów. Agresywność brony chwastownika można zmieniać hydraulicznie z kabiny podczas jazdy. Opcjonalnie dostępna jest brona do słomy w wersji HD z końcówkami z węglików spiekanych, co wielokrotnie wydłuża jej żywotność.

Alternatywnie dostępne są wały uprawowe, które ograniczają wysychanie gleby poprzez optymalizację jej zagęszczenia. Wał dyskowy DW o średnicy 600 mm charakteryzuje się zarówno dobrym zagęszczaniem, jak i szczególnie dobrym efektem cięcia. Resztki roślinne, takie jak ściernisko po kukurydzy lub poplony, są dalej rozdrabniane i cięte przez ostre pierścienie wału.

Sprzyja to również szybszemu rozkładowi.

System TopCut można zatem zintegrować klasycznym siewem w mulcz, siewem po orce lub siewem bezpośrednim. Dzięki dużej szerokości roboczej wynoszącej 12,1 m i wysokiej prędkości roboczej do 20 km/h możliwe jest uzyskanie ogromnych dziennych wydajności powierzchniowych, co jest szczególnie ekonomiczne przy bardzo niskim zużyciu paliwa wynoszącym około 2,5 l/ha.

 

Opr. na podstawie informacji prasowych Amazone

 

Zdrowa gleba: kluczowa dla społeczeństwa i planety

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: