30 - 11 - 2021
Fot. Generali

Concordia Polska Grupa Generali: oferta ubezpieczeń upraw

Dobre tradycje ubezpieczeniowe Concordii realizuje już teraz jej nowy właściciel. Zobaczmy jednak, jak wyglądała oferta ubezpieczeń upraw Concordia Polska Grupa Generali w latach wcześniejszych. Agrokonsument.pl

 

 

W sezonie wiosennym 2019 r. Concordia Polska będąca już wykupiona przez Grupę Generali ubezpieczyła blisko 800 tys. ha pól uprawnych. Rolnicy ubezpieczali swoje uprawy od ryzyka:

 

  • przymrozków wiosennych,
  • gradu,
  • deszczu nawalnego,
  • huraganu,
  • suszy.

 

Jesienią 2019 r. Concordia ubezpieczyła ponad 700 tys. ha. Polisy dotyczyły przede wszystkim:

 

  • złych skutków przezimowania,
  • przymrozków,
  • gradu,
  • deszczu nawalnego,
  • huraganu.

 

Concordia Polska Grupa Generali na 1 mln ha

 

W 2020 r. w wiosennym sezonie ubezpieczenia upraw Concordia Polska Grupa Generali osiągnęła rekordowy przypis składki. Wartość ubezpieczanych  upraw przekroczyła wiosną 2020 roku 5 mld zł. Powierzchnia ubezpieczanych upraw przekroczyła 1 mln ha. W wiosennym sezonie Concordia zaproponowała nowość. To klauzula wprowadzająca odpowiedzialność w ryzyku gradobicia i przymrozków na poziomie 100%, którą Concordia wprowadziła jako pierwsza na rynku.

 

W 2020 r. na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw w budżecie Skarbu Państwa przeznaczono 400 mln zł. W 2019 roku kwota ta wynosiła 650 mln zł. Z tego faktycznie wykorzystano około 500 mln zł. Ubezpieczeniu podlegało ok. 4 mln ha upraw rolnych.

 

Tylko na podstawie tych danych widać, że w 2020 r. zabrakło funduszy na dopłaty do składek ubezpieczeniowych dla co najmniej 800 tys. ha. Znaczący wzrost ubezpieczonego wiosną areału powoduje, że należy się spodziewać szybkiego wyczerpania się puli dopłat jesienią.

 

Brak możliwości uzyskania dopłaty powodować będzie, że kwota składki opłacana przez producenta rolnego wzrośnie prawie trzykrotnie (w większości przypadków, do momentu wyczerpania limitu dopłat, producenci finansują 35% składki, pozostałe 65% pokrywane jest ze środków budżetowych).

 

Opr. na podstawie materiałów Concordia Polska Grupa Generali

 

PZU, Generali i HV: najwięksi ubezpieczyciele agro w Polsce

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: