29 - 02 - 2024
Fot. K. Mielicki

Sztuczna inteligencja (AI) w Kamieniu Śląskim

Cyfrowe rolnictwo coraz silniej wspomagane jest przez sztuczną inteligencję (AI). Oto relacja z 19. Międzynarodowej Konferencji Rolnictwa Cyfrowego. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Jak zawsze z humorem i swadą – dr Jerzy Koronczuk/Agrocom – otworzył doroczną Międzynarodową Konferencję Rolnictwa Cyfrowego w Kamieniu Śląskim k. Opola. Zaprosił jednocześnie za rok: na jubileuszową, 20. edycję tego wydarzenia.

Program tegorocznego spotkania był bardzo bogaty. Trzy intensywne dni wypełniono wykładami, z czego zdecydowana większość kładła nacisk na nowe technologie w rolnictwie.

Nowoczesny rolnik chcąc bardziej wydajnie i racjonalnie prowadzić swoje gospodarstwo coraz częściej będzie sięgał po nowe rozwiązania zarówno technologiczne, jak i cyfrowe. Dzięki nim rolnictwo staje się coraz bardziej precyzyjne pozwalając na lepsze kontrolowanie kosztów.

 

Dlaczego dzierżawa ziemi rolnej wciąż przeszkadza rządom RP?

 

AI w rolnictwie

 

Rozwój sztucznej inteligencji przyspiesza z roku na rok. O możliwościach wdrażania tej technologii do rolnictwa opowiadał dr inż. Stanisław Minta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Obszar w jakim można zastosować AI jest bardzo szeroki i wielopoziomowy. Jest to m.in. zarządzanie m.in. gospodarstwem, monitorowanie i analiza danych, automatyzacja i robotyzacja pracy oraz zaangażowanie dronów, nawożenie precyzyjne i ochrona roślin, szereg nowych rozwiązań w produkcji zwierzęcej (czujniki, kamery itp.).

Pomimo entuzjazmu w zakresie AI, dr Minta podkreślił znaczenie aspektów bezpieczeństwa związanych z rozwojem tej technologii.

 

Ukraina do UE? Tak, ale na naszych zasadach! Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

 

Rolnictwo 4.0 to rewolucja powszechna

 

Damian Wiśniewski z Precision Planting Poland opowiadał o nowinkach technicznych pozwalających na ultraprecyzyjny wysiew nasion. Do dyspozycji jest przenośny sprzęt laboratoryjny. Dzięki niemu każdy zainteresowany będzie mógł dokonać szybkiej analizy składu gleby u siebie, bezpośrednio na polu.

Nowoczesne rolnictwo stoi u progu kolejnego wyzwania, jakim jest zbieranie i analiza danych, tzw. big data. Te aspekty poruszał na swoim wykładzie dr Krzysztof Pieczarka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uważa on, że „precyzyjna informacja na temat charakteru gleby, na której prowadzona jest produkcja roślinna jest wprost niezbędna.” Aby to było możliwe sięga się po:

  • technologie wykorzystujące zjawiska przewodności elektrycznej,
  • podatności magnetycznej,
  • pomiary na podstawie zdjęć satelitarnych czy
  • modelowanie z pomocą sztucznych sieci neuronowych.

 

Polskie prawo nawozowe w pigułce cz. 4: warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami

 

Szukając optymalizacji nawożenia azotowego

 

O ekologicznych trendach w rolnictwie precyzyjnym opowiadali dr inż. Kamila Torchała  i Przemysław Boberski z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia w Kędzierzyn- Koźlu. Zajmują się oni badaniami z zakresu agrochemii poszukując nowych materiałów dla bardziej ekologicznego i kontrolowanego nawożenia upraw.

Niezwykle istotny wątek został poruszony przez prof. Malcolma Hawkesforda. Naukowiec reprezentował jeden z najstarszych ośrodków badawczych na świecie zajmujących się agronomią – Rothamsted Research w W. Brytanii.

W opinii prelegenta, nawożenie azotem wiąże się z wieloma komplikacjami. Zwiększanie dawek tego pierwiastka daje oczekiwany efekt tylko do pewnego pułapu, którego przekroczenie nie poprawia dalej jakości plonu.

Rolnictwo nadal poszukuje skutecznej metody optymalizacji nawożenia azotowego, gdzie będzie możliwa maksymalizacja wydajności z jednostki powierzchni przy jednoczesnym ograniczaniu szkodliwych efektów dla środowiska naturalnego.

 

O tym jak rolnictwo ekologiczne adaptuje nowe rozwiązania mówił Paweł Domeracki z Biocare. W Niemczech biologiczne preparaty ochrony roślin są już aplikowane z użyciem dronów lub lekkich ciągników z dużym prześwitem.

Dzięki temu stosowanie tych preparatów jest dużo bardziej precyzyjne, co też pozwala lepiej oceniać ich skuteczność w warunkach polowych.

Naotomiast o nowinkach wprowadzanych przez Claas opowiadali przedstawiciele firmy: Tobias Kuennen i Jakub Tafelski.

Reasumując, widać wyraźnie, że wdrażane rozwiązania dążą do optymalizacji zarządzania gospodarstwem rolnym na każdym poziomie, a proces będzie przyspieszał co wynika m.in. z coraz bardziej zauważalnego deficytu siły roboczej w branży.

 

Tegoroczna XIX Międzynarodowa Konferencja Rolnictwa Cyfrowego miała miejsce 12.02- 14.02.2024 r. w Kamieniu Śląskim k. Opola.  Organizatorem była firma Agrocom Polska we współpracy z CLAAS Polska.

 

 

 

Rolnicy. Podlasie. Zdrowy Kurczak z Suchowoli i Riela Polska

Krzysztof Mielicki
Dziennikarz redakcji Agrokonsument.pl    
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: