18 - 12 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Coffee? Kaffee? Światowe zbiory kawy 2023: espresso niezagrożone!

Kawą na świecie handluje się w 60-kg workach. Okazuje się, że rocznie kawosze „przepijają” około 170 mln worków kawy. A najwięcej zwolenników „małej czarnej” jest w Europie. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Czy zastanawialiście się, ile rocznie potrzeba ziarna kawy, aby napoić wszystkich kawoszy świata? Oto i statystyka. Globalna konsumpcja kawy w sezonie 2023/24 ma wynieść 170,2 mln. Czego? Worków! Kawę sprzedaje się w 60-kg workach.

Natomiast światowa produkcja kawy wyniesie ok. 174,3 mln worków, o 4,3 mln więcej, niż w poprzednim roku.

Zapasy mają być niskie: „zaledwie” 31,8 mln worków.

 

Rolnictwo węglowe: Väderstad Components zwiększa moce produkcyjne

 

Europa pije najwięcej kawy

 

Eksport do Unii Europejskiej wzrośnie o 3 mln worków do 47,5 mln i będzie stanowił 40 procent światowego importu ziaren kawy.

Głównymi dostawcami w roku kalendarzowym 2022 były Brazylia (35%), Wietnam (22%), Uganda (7%) i Honduras (6%). Oczekuje się, że zapasy końcowe na naszym kontynencie wzrosną o 500 000 worków do 13,1 mln.

 

Stany Zjednoczone importują drugą co do wielkości ilość ziaren kawy: 26,5 mln worków.

Głównymi dostawcami w roku kalendarzowym 2022 były tam Brazylia (31%), Kolumbia (19%), Wietnam (10%) i Gwatemala (6%). Amerykanie też powiększą zasoby kawy – o 1,1 mln worków do 6,8 mln ich sztuk.

Kawa rośnie pod chmurką. Zatem każdy z eksporterów kawy podlega takim samym wahaniom, jak eksporterzy np. zbóż i innych produktów rolniczych.

Przykładowo, światowa produkcja kawy została obniżona o 2,7 mln worków w stosunku do szacunków z grudnia 2022 roku do 170 mln worków:

 

#Kolumbia – zbierze tylko 11,3 mln worków (minus 1,3 mln) z powodu nadmiernych opadów deszczu i zachmurzenia, które obniżyły plony.

#Honduras – dostarczy 5,4 mln (minus 0,6 mln) o 600 000 worków do, ponieważ rdza liści kawy obniżyła plony bardziej niż oczekiwano.

#Peru – zbierze o 600 tys. worków mniej (3,6 mln) z powodu zmniejszonej dostępności siły roboczej podczas zbiorów.

#Indonezja – wzrost o 500 tys. worków do 11,9 mln dzięki wyższym plonom.

#Brazylia –  dostarczy więcej o 3,8 mln worków (do 66,4 mln). Produkcja Arabiki wzrośnie tu o 4,9 mln worków do 44,7 mln. Po 6 latach ekspansji prognozuje się, że zbiory Robusty spadną przez kiepską pogodę w Brazylii o 1,1 mln worków do 21,7 mln.

#Wietnam – produkcja wzrośnie o 1,6 mln worków (do 31,3 mln) ze względu na wyższe plony przypisywane korzystnej pogodzie. Uwaga – prawie 95 procent całkowitej produkcji stanowi tu Robusta.

#Meksyk i Ameryka Środkowa – 17,9 mln worków, tu w 95% rośnie Arabica.

 

Konferencja: rozwój współpracy producentów rolnych w ramach łańcucha wartości

 

Słowo od autora-kawosza

 

Lubię spoglądać na świat przez pryzmat kawy: a dokładniej tego, jak smakuje i jak jest w danym kraju podawana.

W Turcji, mocno zmielona kawa (kahvesi) – wsypywana jest tradycyjnie do blaszanych naczyń z długą rączką (tzw. cezve). Słodka kawa ma dodany na tym etapie cukier (szeker). Całość zalana jest wodą doprowadzona jest do wrzenia – po czym od razu zlana do małej filiżanki ozdobnej w orientalne arabeski.

Kawa jest aromatyczna, pianką. Po wypiciu na dnie połowę filiżanki zwykle zajmują fusy. No i ciekawie wygląda wnętrze filiżanki, bo na ściankach widać, jak stopniowo ubywało naparu.

W podobny sposób podawaną kawę piłem na Ukrainie – parzono ją na gorącym piasku – nie bezpośrednim płomieniu. I tak to, poprzez dawne Kresy, zwyczaj picia kawy z fusami przywędrował przez laty do Polski.

Włoskie cappuccino: do wygrzanej, szerokiej filiżanki wlewa się napar espresso, a następnie wprost wytrząsa nań gęsto spienione mleko. To jest prawdziwa uczta.

Niestety, będą w tym roku w Rzymie zauważyłem, że turystom serwuje się coraz gorszej jakości napitki tego typu. Lepiej oddalić się od centrum i zajrzeć do lokali na obrzeżach Wiecznego Miasta.

Francja – tylko espresso: smakowało i było bez zarzutu zawsze w każdej kawiarence, też w Paryżu. A cenowo – ok. 1,5 euro – podobnie jak we Włoszech. Cappuccino włoskie – ok. 2 euro. Stan na 2023 r.

Nie rozumiem tylko, dlaczego w Polsce za te same napitki żąda się ceny podwójnej?

 

opr. pł, wykorzystano dane USDA

 

Väderstad wprowadza płynny nawóz do siewnika punktowego Tempo

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: