03 - 10 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Dzień Jedności Niemiec 2022: przyjęcie u Ambasadora

Dzień Jedności Niemiec jest obchodzony od 3 października 1990 r. Redakcja Agrokonsument.pl gościła na obchodach tego święta w Ambasadzie RFN w Warszawie.

 

Przed laty, 3 października nasi sąsiedzi zza Odry ustanowili święto narodowe: w ten sposób czci się wydarzenie z 1990 r., będące efektem upadku muru berlińskiego. Nie byłoby to możliwe bez zrywu „Solidarności” w Polsce.

Oficjalne obchody Dnia Jedności Niemiec w Polsce miały tradycyjnie miejsce w Ambasadzie RFN w Warszawie. Zaproszono na nie redakcję Agrokonsument.pl

 

Ambasador wita gości

 

Ambasada Niemiec w Warszawie znajduje się na ul. Jazdów 12. To zaledwie kilka minut od kompleksu budynków naszego Sejmu.

Przed wejściem do ambasady oczekiwała długa kolejka.

Po koniecznej kontroli wchodzimy do długiego hallu. Zgodnie z dyplomatyczną etykietą, wita nas Ambasador RFN. To dr Thomas Bagger wraz z małżonką, który urzęduje oficjalnie od lipca br.

 

W dalszej części spotkania okazują się oni bardzo sympatycznymi gospodarzami, z którymi ucinamy sobie ciekawą rozmowę o sytuacji gospodarczej naszych obu krajów.

Uścisk dłoni wymieniamy także z drugim gospodarzem spotkania – Andy Grote, Senatora ds. Wewnętrznych i Sportu Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga. Później przechodzimy do ogrodów Ambasady, gdzie w obszernym namiocie czekają już licznie zebrani goście.

Ceremonia spotkania zaczyna się. Orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego gra hymny narodowe Niemiec i Polski. Później wygłoszone są oficjalne przemówienia.

Słyszymy, że Niemcy – przynajmniej oficjalnie – zdają sobie sprawę z zagrożenia, jaki dla wolnej Europy stanowi putinowska Rosja. Płyną zapewnienia o pomocy na różnych szczeblach dla Kijowa.

My, Polacy, jesteśmy docenieni za wkład w demokratyczne przemiany w tej części Europy.

Widać, innego zdania są nasze państwowe władze: na spotkanie do Ambasady nikt nie przybył…

 

Nasi powstańcy warszawscy

 

Jest też symptomatyczne, że już od kilku lat Ambasada zaprasza powstańców warszawskich na swe przyjęcia jubileuszowe. Chwytający za serce to gest, gdy są oni podejmowani jak bohaterowie dwóch nacji; z najwyższym pietyzmem i szacunkiem zajmują się nimi niemieccy gospodarze.

 

Podczas rautu rozmawialiśmy m.in. z powstańcem Leszkiem Żukowskim pseudonim ‘Antek’.

W jego opinii, trzeba żyć do przodu; nie można winić obecnych Niemców za zbrodnie ich przodków.

Panu Leszkowi należy się szacun za takie podejście; widać, że stosuje je w praktyce. Ze smakiem wypija małe piwo, trącając się pucharem z żoną ambasadora RFN.

 

Paliwo rolnicze: Polska, Francja i Niemcy

 

Rozmowy, czyli Gespraeche…

 

Po oficjalnej części nadchodzi to, na co wszyscy najbardziej czekali. Swobodne rozmowy. Dyplomaci, biznes, trochę polityki (Trzaskowski, Hołownia), są też celebryci i przedstawiciele służb mundurowych; wyróżniają się attache wojskowi poszczególnych krajów. Mix językowy, istna językowa wieża Babel.

Jest też okazja do spróbowania smakołyków gospodarzy.

 

Niemiec, to sąsiad

 

W podobnym wydarzeniu w Ambasadzie RFN bierzemy udział nie pierwszy raz. Tak jak i w wielu innych spotkaniach z Niemcami.

Wbrew temu, co niektórzy próbują nam wmówić, ta nacja, mieszkająca za Odrą, nie gryzie. Możemy na przyjacielskiej stopie spotkać się i rozmawiać, ba, nawet śmiać się z tych samych dowcipów. To ludzie jak my.

 

Powinniśmy bardziej docenić to, że przyszło nam żyć w takich czasach, że możemy mieć w ręku kieliszek szampana i stuknąć się nim z kolegą z Niemiec, zamiast zaciskać w dłoni kolbę karabinu i łypać na siebie z okopów.

Należy się też hołd wcześniejszym pokoleniom, w tym powstańcom warszawskim. Za ich odwagę i cenę, jaką zapłacili. Oni takiego szczęścia jak my, nie mieli.

Może to zabrzmi banalnie, ale tu i teraz trzeba budować zgodnie naszą międzynarodową współpracę dla dobra nas samych i naszych dzieci.

Rozbudzić nienawiść jest bardzo łatwo. Demony nienawiści co rusz ulatują spod wieka puszki Pandory; przy tym wieku chętnie majstrują co rusz żądni władzy niektórzy politycy.

 

Brexit i jego skutki: USA celuje w rynek żywnościowy Wielkiej Brytanii

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: