30 - 05 - 2023
Fot. Śląska Izba Rolnicza

Święty Izydor na traktorze

Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku w święto św. Izydora Oracza gościło rolniczych pielgrzymów ze Śląska. To wydarzenie organizowane jest od lat przez Śląską Izbę Rolniczą. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Święty Izydor jest patronem rolników, gdyż sam ciężko pracował na roli. Legenda głosi, że skłonnego do modlitwy i umartwień Izydora wyręczał w pracy anioł, który prowadził prymitywny pług – sochę lub radło – za wołem.

Z pewnością współcześnie żyjący Izydor korzystałby z pomocy ciągnika rolniczego. Czy skrzydlaty anioł dałby sobie radę z bezstopniową skrzynią biegów i GPS?

Nasi rolnicy są w lepszym położeniu, bo mogą korzystać ze współczesnej techniki. Nie zapominają jednak ani o swym rolniczym patronie, ani także o wysłużonym sprzęcie, który po latach pracy trafił do skansenu w Lubecku.

 

Izby rolnicze: 100 lat odebranej władzy i majątku

 

Śląska Izba Rolnicza wita gości

 

Szczególnie pamięć ta kultywowana jest na Śląsku. W maju ma bowiem miejsce doroczna pielgrzymka rolników do Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku. Tak było i w tym roku.

Tradycyjnie po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz do Skansenu Maszyn Rolniczych. O godz. 12.00 nastąpiło uroczyste powitanie uczestników przez samorząd rolniczy – m.in. Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i wójtów gmin.

Zagrały kapele: rozpoczęły się występy artystyczne zespołów „Kochciczanki” z Kochcic i „Girlanda” z Piasku oraz dzieci ze szkoły w Lubecku. O 14.00 ruszyła parada zabytkowych ciągników, które pojechały na trasie: Lubecko, Łagiewniki Wielkie, Gwoździany, Łagiewniki Małe, Skrzydłowice, Pawonków, Koszwice, Kośmidry, Solarnia, Lisowice, Draliny i Lubecko.

A potem – gdy zgaszono silniki, aż do nocy trwała taneczna biesiada. Wszystkiemu z góry przyglądał się z pewnością patron – św. Izydor Oracz.

Szczęść Boże, śląscy rolnicy!

 

Śląska Izba Rolnicza: 25 lat w służbie rolników

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: