10 - 06 - 2022
Fot. Pixabay

Sposób kasowy: faktura VAT małego podatnika

Jeśli jesteś małym podatnikiem, czyli twoja wartość sprzedaży, wraz z kwotą podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro, możesz rozliczać się w sposób kasowy. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Mali podatnicy mogą rozliczać się w sposób kasowy. Wówczas na fakturze należy umieścić adnotację „metoda kasowa”. Jeśli jesteś sprzedawcą, VAT z faktury płacisz co do zasady dopiero wtedy, kiedy sam otrzymasz zapłatę za towar czy usługę.

 

Jeśli jesteś nabywcą i otrzymujesz fakturę z adnotacją „metoda kasowa”, VAT naliczony z faktury możesz odliczyć dopiero wtedy, kiedy zapłacisz za towar czy usługę.

 

Przykład: Pan Piotr jest czynnym podatnikiem VAT. W lutym 2020 roku otrzymał fakturę z adnotacją „metoda kasowa”, a opłacił ją w marcu. Może odliczyć VAT w deklaracji za marzec. Gdyby otrzymał zwykłą fakturę, mógłby odliczyć VAT w deklaracji za luty.

 

 

Burak cukrowy przegrywa z drogimi zbożami i rzepakiem

 

 

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności split payment

 

Przypominamy, że podatnik musi zastosować mechanizm podzielonej płatności (split payment, MPP), jeśli spełnia łącznie trzy warunki:

 

  • należność ogółem, która wynika z faktury (wartość brutto całej faktury), przekracza 15 tys. zł;
  • chociaż jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych;
  • sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.

 

Na fakturze umieść adnotację „mechanizm podzielonej płatności”.

 

Opr. na podstawie informacji biznes.gov.pl

 

 

Kwalifikacje rolnicze i dowody je potwierdzające

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: