07 - 10 - 2024
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Umowa o dzieło czy zlecenie – poznaj najlepszą opcję dla pracodawcy

Czy lepiej zatrudnić pracownika na umowę zlecenie czy o dzieło? Na to pytanie rolnika, który równolegle do działalności rolniczej prowadzi swoją firmę doradczą, odpowiada Ewa Grzywarczyk z biura rachunkowego Koralove. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Pytanie: Jestem rolnikiem, a do tego prowadzę niewielkie przedsiębiorstwo doradcze. Chciałbym zlecić część moich prac biurowych innej osobie. Jest ona już zatrudniona na innym etacie o pracę, ma przekroczone 26 lat. Zadanie, które chcę jej delegować, to 2-3 h codziennego pisania na komputerze. Będzie redagować i doszlifowywać moje teksty i tworzyć nowe teksty. Do tego obsługa strony internetowej. Czy mam ją zatrudnić? A może zawrzeć umowę zlecenia lub o dzieło? Jak i gdzie to zgłosić? Jakie papiery wypełnić? Jaki to będzie dla mnie wydatek i koszt? Proszę o poradę.

 

Odpowiedź: Nawiązując współpracę z osobą zatrudnioną na pełnym etacie u innego pracodawcy, warto rozważyć zawarcie umowy cywilnoprawnej. Kodeks cywilny wyróżnia dwie podstawowe umowy, które możemy wziąć pod uwagę przy analizowaniu sytuacji naszego rolnika:

 

1. Umowa o dzieło – w niej wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia za tą pracę po jej wykonaniu.

2. Umowa zlecenia – zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej lub faktycznej dla zleceniodawcy, a ten do zapłaty wynagrodzenia. Kluczową cechą umowy o dzieło jest przedmiot umowy, a więc tytułowe dzieło. To rezultat wykonanej pracy.

Przedmiot może przyjąć formę materialną, np. namalowanie obrazu, budowa budynku, jak i niematerialną, np. stworzenie programu komputerowego, projektu graficznego, napisanie muzyki.

 

Określając zwięźle umowę o dzieło, jest to umowa określonego rezultatu.

Charakterystyczną cechą umowy zlecenia jest natomiast wykonanie określonych działań czy świadczenie usług. Niekoniecznie są one związane z uzyskaniem konkretnego rezultatu.

 

 

Osadkowski-Cebulski: skup zbóż i rzepaku na bazie magazynowej od Riela Polska

 

Umowy a ZUS

 

Do niewątpliwych zalet umowy o dzieło należy brak konieczności opłacania składek ZUS oraz możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przy dziełach o charakterze twórczym. Natomiast zaletą umowy zlecenia jest większa elastyczność, niż przy umowie o pracę.

Można zlecać długotrwałe, powtarzalne zadania, które nie wymagają osiągnięcia konkretnego rezultatu. Dodatkowo osoby do 26. roku życia (uczniowie/studenci) mogą być zwolnione ze składek na ZUS, co znacząco obniża koszty wynagrodzenia.

Analizując przypadek naszego Czytelnika, najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na przedmiot umowy.

 

Wspomina Pan, że w głównej mierze będzie to usługa codziennego redagowania i korygowania Pana tekstów, rzadziej tworzenie nowych tekstów. W tej sytuacji, moim zdaniem, dobrym wyborem będzie zawarcie umowy zlecenia. W celu prawidłowego wyliczenia kosztów takiej umowy, zleceniobiorca musi wypełnić oświadczenia dla celów podatkowych i składkowych.

Mówimy tutaj o osobie powyżej 26 r.ż. więc nie będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt zatrudnienia u innego pracodawcy.

Jest to dość istotna kwestia, ponieważ może pozwolić Panu na obniżenie kosztów tej umowy. Jeśli osoba, o której rozmawiamy, osiąga z umowy o pracę wynagrodzenie równe lub wyższe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę określonemu w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, to:

 

  • będzie Pan z tytułu tej umowy zwolniony z obowiązku opłacania składek społecznych za zleceniobiorcę,
  • konieczne pozostanie naliczenie składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Na dzień 27 września 2024 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 4 300 zł brutto.

Zakładając, że osoba, którą chce Pan zatrudnić, na etacie u innego przedsiębiorcy otrzymuje ponad 4300 zł brutto, wówczas:

 

  • zawiera Pan z tą osobą umowę zlecenia i jest Pan zwolniony z obowiązku opłacania składek społecznych za zleceniobiorcę,
  • konieczne pozostanie naliczenie składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Koszty tej umowy mogą przedstawiać się następująco.

kwota brutto = całkowity koszt dla firmy: 1228,57*, w tym:

  • zaliczka na podatek: 118,00 zł
  • składka zdrowotna: 110,57 zł
  • kwota netto = taką „na rękę” otrzymuje pracownik: 1000 zł

 

*) kwota może się zmienić w zależności od danych zawartych w formularzu wypełnionym przez Zleceniobiorcę

 

Minister Klimatu ślepy na ASF i łowieckie żale rolników. Propozycje Wielkopolskiej Izby Rolniczej

 

Niezbędne dokumenty

 

Dla zawarcia i prawidłowego rozliczenia umowy zlecenia konieczne są następujące dokumenty:

  1. Umowa zlecenia zawierająca niezbędne dane określające strony umowy, przedmiot umowy oraz przewidywane wynagrodzenie, datę zawarcia i okres obowiązywania umowy. Rekomenduję wpisanie kwoty brutto wynagrodzenia oraz dodanie zapisu o możliwości rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron.
  2. Oświadczenie na cele podatkowe i składkowe zleceniobiorcy.
  3. Zgłoszenie zleceniobiorcy do odpowiednich ubezpieczeń w ZUS (druk ZUS ZZA / ZUS ZUA).

 

Dokumenty z punktów 2 i 3 są do pobrania ze stron internetowych (oświadczenia (pkt.2 nie znajdziemy na stronie US) tylko pkt. 3 dostępny na stronie ZUS) Z

 

Zapraszamy do zadawania pytań do redakcji Agrokonsument.pl Postaramy się odpowiedzieć na nie na łamach naszego portalu.

 

Podstawa prawna:

Kodeks cywilny – Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm. Ustawia z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.

 

 

Rolnictwo emituje 14% gazów cieplarnianych

Ewa Grzywarczyk
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: