Nie zawsze interpretacja przepisów jest jednolita. Przedsiębiorca, który nieprawidłowo zinterpretuje przepisy prawa podatkowego,może narazić się na negatywne konsekwencje, takie jak:
Dlatego warto, aby przedsiębiorca pamiętał o dostępnych instytucjach prawa podatkowego, które mają charakter ochronny – pomagają przedsiębiorcy zabezpieczyć się przed ewentualnym naruszeniem przepisów prawa podatkowego.
Najważniejsze instytucje tego typu to:
Z perspektywy przedsiębiorców prawidłowe określenie obowiązków i obciążeń podatkowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzonej działalności. Wszelkie rozbieżności w interpretacji przepisów prawa podatkowego oznaczają dla firm realne ryzyko niewywiązania się ze spoczywających na nich obowiązków czy też ryzyko zaniżenia należnych podatków.
Żeby wyeliminować ryzyko wynikające z różnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, Minister Finansów ma prawo wydawać:
Interpretacje podatkowe mają być narzędziem zapewniającym jednolite stosowanie prawa podatkowego przez organy podatkowe. W przypadku interpretacji ogólnej podatnik musi wykazać, że są różne interpretacje danego przepisu i zwrócić się z prośbą do Ministra o wydanie jednolitego stanowiska w tej sprawie.
Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej składa się do Ministra Finansów. Trzeba wówczas:
Interpretacja ogólna może zostać wydana, gdy wobec osoby składającej wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe. Podobnie nie może toczyć się kontrola podatkowa, kontrola celno-skarbowa.
W wydanej interpretacji ogólnej Minister Finansów wskazuje:
Interpretacja ogólna jest pismem Ministra Finansów zawierającym wykładnię przepisów prawa podatkowego na tle zaistniałych rozbieżności powstałych wskutek stosowania tych przepisów przez podległe mu organy podatkowe.
Z perspektywy podatnika zastosowanie się do interpretacji ogólnej ma istotny walor ochronny. Powoduje objęcie go ochroną prawną tylko z tego względu, że postępował w zaufaniu do stanowiska wyrażonego w interpretacji urzędowej.
Minister Finansów jest uprawniony do wydawania objaśnień podatkowych. Objaśnienia podatkowe to kolejna obok interpretacji ogólnych forma zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego.
Istotą objaśnień podatkowych jest powiązanie treści przepisu z jego praktycznym zastosowaniem w odniesieniu do przykładowych sytuacji, które mogą dotyczyć podatników.
Zakres objaśnień określa jednak Minister Finansów, a nie podatnicy. Oznacza to, że nie wszystkie wątpliwości podatnika zostaną rozwiane w ramach objaśnień podatkowych.
Z perspektywy podatnika istotne jest jednak, że objaśnienia podatkowe zapewniają mu ochronę prawną w przypadku zastosowania się do ich treści.
Więcej kasy na paliwo rolnicze w 2022 r.
Paliwo rolnicze w Polsce: zobacz, jak opiniowały to organizacje rolnicze.
Wyłudzenia VAT na pasze, paliwo, stal.
Opr. na podstawie informacji biznes.gov.pl