Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają użytki rolne, z wyłączeniem gruntów, które wykorzystuje się do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Aby grunt mógł zostać uznany za użytek rolny, musi być wykorzystywany do działalności rolniczej. Dodatkowo: aby grunty mogły zostać uznane za gospodarstwo rolne, muszą zajmować powierzchnię co najmniej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego.
Na tę liczbę składają się wszystkie grunty rolne, jakie znajdują się w posiadaniu jednego podatnika. Podatnikiem jest osoba prywatna lub prawna, np. spółka.
Poszczególne grunty nie muszą tworzyć jednego, spójnego obszaru, ani nie muszą być ze sobą fizycznie połączone. W świetle przepisów podatkowych musi łączyć je ze sobą jedynie osoba właściciela.
Dzierżawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku rolnego. Będzie więc podatnikiem podatku rolnego, ale tylko w następującym przypadku.
Chodzi o przypadek, gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Tak stanowi ustawa o podatku rolnym w art. 3 ust. 3.
W innych przypadkach należy uznać, że dzierżawca jest wyłącznie posiadaczem zależnym, a konsekwencji obowiązek podatkowy spoczywa nadal na wydzierżawiającym (właścicielu).
W umowie dzierżawy zawartej pomiędzy wydzierżawiającym a dzierżawcą można podać, że to dzierżawca będzie ponosił koszt podatku.
Powyższe zasady nie dotyczą gruntów państwowych. Tu zawsze dzierżawca będzie zobowiązanym do zapłaty podatku rolnego.
Przeniesienie obowiązku podatkowego w podatku rolnym na dzierżawcę wymaga spełnienia kilku warunków. Są one określone w art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jeden z tych warunków uległ zmianie począwszy od 31 lipca 2020 r.
Mowa tu o likwidacji obowiązku zgłoszenia umowy dzierżawy do ewidencji gruntów i budynków.
Zmiany wynikają z usunięcia obowiązku gromadzenia w ewidencji gruntów i budynków informacji o umowach dzierżawy. W miejsce obowiązku zgłoszenia umowy dzierżawy do ewidencji gruntów i budynków wprowadzono obowiązek potwierdzenia faktu zawarcia umowy dzierżawy przez wójta właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy.
Po zmianie obowiązującej od 31 lipca 2020 r. przeniesienie obowiązku podatkowego w podatku rolnym z właściciela na dzierżawcę gruntów gospodarstwa rolnego wymaga zatem spełnienia warunku potwierdzenia zawarcia umowy dzierżawy przez wójta oraz wypełnienia pozostałych warunków.
Chodzi o zawarcie umowy:
Rażąca niewdzięczność: odwołanie darowizny gospodarstwa rolnego
W przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników nie określono ani sposobu, ani formy potwierdzania umowy dzierżawy.
Dlatego wójt potwierdza jedynie fakt zawarcia umowy.
Włodarz gminy nie wnika natomiast w to, kto jest stroną umowy, czy w jej treść. Nie weryfikuje też zgodności treści tej umowy z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Potwierdzenie umowy dzierżawy przez wójta to jednak. Nie można zapominać, że zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie oznacza stwierdzenia, że taka umowa jest: ważna, prawidłowa i wywołuje określone skutki prawne.
Kancelaria Adwokacka Łukasz Opaliński
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.