07 - 01 - 2023
Fot. Pixabay

Słonecznik w Polsce: areał 2022, zbiór przystawką do kukurydzy

Słonecznik staje się coraz bardziej popularną rośliną oleistą w Polsce. Oto doświadczenia praktyków z pracy przystawką do kukurydzy Claas Corio. Agrokonsument.pl

 

 

 

Słonecznik jako gatunek rośliny oleistej z przytupem wkroczył na pola uprawne w Polsce. W 2022 r. według danych ARiMR obsiano nim ok. 64 tys. ha, podczas gdy jeszcze rok wcześniej powierzchnia była trzykrotnie mniejsza.

Największe powierzchnie upraw słonecznika znajdowały się w województwach:

 

  • wielkopolskim – 7176 ha,
  • mazowieckim – 6586 ha,
  • dolnośląskim – 6440 ha,
  • podlaskim – 5877 ha.

 

Dynamiczny rozwój powierzchni tego gatunku był przyspieszony wydarzeniami z wiosny 2022. Wojna na Ukrainie, zatrzymanie eksportu pszenicy i słonecznika z tego kraju oraz obawy o deficyt paliwowy spowodowały gwałtowny skok ogólnoświatowego popytu na rośliny oleiste, a wraz z tym ich cen.

Podniosło to rangę słonecznika również w oczach naszych rolników. Nie można jednak zapominać, że słonecznik jest rośliną nieźle plonującą w polskich warunkach pomimo suszy.

Dobrze wpasowuje się płodozmian, będzie też chętnie wybierany od 2023 r. w związku z wymogami bioróżnorodności, oczekiwanymi przez Komisję Europejską.

Rozwój jego powierzchni w Polsce będzie więc dalej dość szybki.

 

Wymogi ubezpieczycieli dla pasów i poletek kontrolnych

 

Doświadczenia w zbiorze słonecznika

 

Dla wielu polskich rolników siew słonecznika od 2022 r. okazał się nową przygodą. W naszym kraju są już jednak gospodarstwa, które posiadają kilkuletnie doświadczenie w jego zbiorze.

Do takich należy Gospodarstwo Rolne „Anrol” sp. z o.o. k. Torunia.

 

– Od trzech lat zbieramy słonecznik, wykonując usługi omłotu dla naszych klientów. Widząc jednak rosnące zainteresowanie tym gatunkiem, zdecydowaliśmy się kupić w 2022 roku sześciorzędową przystawkę Corio 675 FC z doposażeniem do słonecznika – mówi Bartosz Trojan, dyrektor w Gospodarstwie Rolnym „Anrol” sp. z o.o. w Pędzewie (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Decyzję zakupową ułatwiał fakt, że „Anrol” prowadzi własne uprawy oraz świadczy usługi dla okolicznych rolników. W strukturze upraw firmy znajdują się: pszenica, kukurydza, buraki cukrowe i inne zboża podstawowe.

Od wiosny 2022 r. doszedł do tego słonecznik.

 

– Wysialiśmy go na kilkunastu hektarach w obsadzie ok. 70 tys. roślin na ha. Zwiększenie gęstości wysiewu było celowe, aby na klasie 4b i 5, uzyskać możliwie wysoki plon. Słonecznik okazał się być odpornym na suszę, mało wrażliwym na choroby i szkodniki oraz zadowolił się 40 kg N/ha – ocenia Bartosz Trojan.

 

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa w 2023

 

Najważniejsze jednak, że sprawdziła się przystawka Corio do jego zbioru. Jak w „Anrolu” oceniono jej pracę?

 

– Żniwa słonecznika przy pomocy nowego urządzenia udały się doskonale. W przeciwieństwie do typowej przystawki do kukurydzy, Corio można przezbroić z kukurydzy na słonecznik lub odwrotnie w ciągu jednego dnia. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszej firmy, bo oprócz obsługi swojego areału, świadczymy również częste usługi zbioru kukurydzy.

Był to więc kolejny argument, by kupić CORIO – przyznaje dyrektor Trojan.

 

Z doświadczenia „Anrolu” wynika, że nasiona słonecznika – botanicznie określane jako niełupki – wymagają większej delikatności podczas omłotu, w porównaniu do kukurydzy. Corio posiada zestaw wymiennych kół zębatych zmniejszających prędkość obrotową wałów w przekładniach, co sprzyja pozyskaniu nieuszkodzonego plonu słonecznika.

 

Przystawka Corio 675 FC dane techniczne

 

Atuty przystawki są następujące:

 

  • jest wyposażona w deflektory przednie i tylne, co zapobiega stratom z osypujących się nasion słonecznika i ze spadających zasuszonych koszyków;
  • posiada płyty nad nożami wciągającymi, by minimalizować straty zbioru oraz odwrócone o 180 stopni łańcuchy do kukurydzy, które działają bardziej agresywnie;
  • jest kompatybilna z kombajnami Claas, w szczególności jego multizłączami hydraulicznymi;
  • pracuje cicho i nie generuje niepotrzebnych wibracji;
  • urządzenie jest składne hydraulicznie z kabiny operatora, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza jeśli kombajn musi przemieszczać po drogach publicznych;
  • szerokość rozstawu międzyrzędzi wynosi 75 cm.

 

– Gdy poznaliśmy walory Corio i jej uniwersalne możliwości, zapadła u nas decyzja zakupu. Przyznam, że sprzyjały jej też bardzo korzystne warunki promocji oferowanej poprzez Claas Financial – zaznacza z uśmiechem dyrektor Bartosz Trojan.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

Rolnictwo precyzyjne CLAAS: sposób na drożejące środki produkcji

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: