Sytuacja na krajowym rynku zbóż w ostatnim sezonie zmusza rolników do analizy celowości uprawy ozimin w 2024 roku. W uprawach rolnych w Polsce dominują zboża. Zajmują 7,2 mln ha, z czego 34% stanowi pszenica – kliknij tutaj.
Bierzemy koszty tej uprawy pod lupę.
Nasza kalkulacja dotyczy gospodarstwa towarowego o powierzchni ok. 200 ha, stosującego wyłącznie tradycyjną uprawę płużną. Przedstawione wyniki mają charakter wyłączcie poznawczy w realiach konkretnego gospodarstwa. Nie mogą być podstawą do wniosków ogólnych dotyczących ogółu gospodarstw w tym przedziale powierzchniowym w zakresie wykraczającym poza koszty materiałowe.
Brona talerzowa czy kultywator? Co wybrać przy niewielkim budżecie?
Podstawowe prace agrotechniczne są wykonywane własnym sprzętem.
Tabela przedstawia kalkulację uprawy pszenicy ozimej w sezonie 2024/2025. Układ kalkulacji sporządzony został wg klasycznego schematu liczenia nadwyżki bezpośredniej.
Do tego dochodzi poglądowe uzupełnienie o koszty pośrednie i oprocentowanie zaangażowanie kapitału w relacji do czasu, jaki upłynął od wydatkowania do przewidywanej wypłaty należności za ziarno. Wartość produkcji nie uwzględnia wartości słomy, która jest mieszana z glebą.
Przyjęto cenę skupu odpowiadają średniemu poziomowi z początku sierpnia 2024 r. Było to 850 zł/t. Plon kalkulacyjny 80 dt/ha.
Tylko poziom kosztów bezpośrednich, różny w każdym gospodarstwie, jest obiektywnie mierzalny.
Wszelkie porównania tego przypadku z innymi gospodarstwami muszą uwzględniać:
Wyjaśnienia:
Oprocentowanie kapitału wg stopy redyskonta weksli NBP (5,80%) z 2024 roku z uwzględnieniem długości okresów zamrożenia kapitału w poszczególnych kosztach.
Przyjęta stopa kosztów pośrednich (5%) w stosunku do kosztów bezpośrednich nie jest adekwatnym odbiciem rzeczywistości w gospodarstwie i ma charakter poglądowy.
Z obliczeń wynika, że efektywność produkcji pszenicy jest ściśle zależna od ceny skupu i uzyskanego plonu. Wysoki plon zapewnia pokrycie kosztów i nadwyżkę. Niestety, bezwzględny poziom tej nadwyżki jest niewielki.
Dla przyjętego plonu kalkulacyjnego 8 t/ha zysk brutto wyniesie ok. 660 zł. Zysk netto ok. jest ujemny (-) 1854 zł/ha. Nadwyżka bezpośrednia ok. 3186 zł/ha.
Wyniki ekonomiczne potwierdzają ogólnie znaną tezę, że przy niskich plonach nie można uzyskać nadwyżki przychodu nad kosztami. Próg opłacalności to ok. 10 t/ha, co w przeciętnych warunkach krajowych jest bardzo trudne do uzyskania. Koszty zaangażowanego kapitału w produkcji pszenicy ozimej wynoszą ok. 214 zł/ha.
Obliczenia jednoznacznie wskazują, że cena nawozu decyduje o opłacalności produkcji. To właśnie stąd tendencja w ostatnich sezonach do oszczędności na tym polu. To prowadzi do spadku plonów i opłacalności produkcji.
Wzrost plonu z 8 t/ha do 9 t/ha powoduje poprawę nadal ujemnego zysku netto o ok. 990 zł/ha.
Dla przyjęto poziomu plonu 8 t/ha cena równowago zysku brutto wyniesie ok. 770 zł/t.
Artykuł nie stanowi porady prawnej