24 - 11 - 2024
Fot. Pixabay

Afryka i młodzież w centrum uwagi podczas targów EIMA

Jak rozruszać rolnictwo i przemysł? Włosi stawiają na rynki zagraniczne – m.in. na strefę wolnego handlu w Afryce (AfCFTA) i na młodzież. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Afrykańska Kontynentalna Strefa Wolnego Handlu (AfCFTA) stanowi jedną z najbardziej ambitnych inicjatyw Unii Afrykańskiej. Cel: przyspieszenie wzrostu gospodarczego i promowania integracji regionalnej w celu stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu.

 

Jest to przesłanie, które zostało przekazane podczas spotkania zatytułowanego „Afrykańska Strefa Wolnego Handlu i Plan Mattei: A Window on the Future of Agriculture”, które odbyło się podczas targów EIMA w Bolonii.

 

Co ma Donald Trump do europejskiego rolnictwa i ryzyka ceł?

 

Window for Africa

 

AfCFTA obejmuje prawie wszystkie kraje afrykańskie, otwierając drzwi do rynku liczącego 1,3 miliarda ludzi. Dane Afrykańskiego Banku Rozwoju i Banku Światowego wskazują, że potencjał tej umowy jest ogromny.

Może ona wyciągnąć 30 milionów ludzi ze skrajnego ubóstwa i wygenerować wzrost ogólnego dochodu o 450 miliardów dolarów do 2035 roku.

AfCFTA ma na celu nie tylko wyeliminowanie barier taryfowych, ale też rozwój przemysłu i rolnictwa. Główne cele umowy obejmują:

  • utworzenie jednolitego rynku towarów i usług,
  • ustanowienie kontynentalnej unii celnej oraz
  • promowanie zrównoważonego wzrostu społeczno-gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu.

 

Konkretne środki obejmują stopniową eliminację barier taryfowych i pozataryfowych w handlu towarami, w celu wyeliminowania 97% taryf do 2030 roku.

Pomimo znacznych postępów, nadal istnieją poważne wyzwania. To:

  • brak odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza w sektorze transportu,
  • trudności związane ze swobodnym przepływem osób.

 

Włosi liczą, że zaproponowany przez nich tzw. Plan Mattei może odegrać ważną rolę we wspieraniu afrykańskich wysiłków. Oczywiście, chodzi o zacieśnianie współpracy z Włochami w sektorach rolnictwa i mechanizacji oraz promowania zrównoważonego rozwoju, a także wspólnego wzrostu gospodarczego.

 

Sprzedaż działki a podatki cz. 2: VAT, czyli podatek od towarów i usług

 

Zmiana pokoleniowa we Włoszech?

 

Włosi zauważają też inny problem: starzejące się społeczeństwo zajmujące się rolnictwem. Uruchomiono więc program wsparcia młodzieży, aby przyspieszyć wymianę pokoleń.

Niestety, utknął on w Rzymie z powodu braku przepisów wykonawczych. Obecnie włoskie firmy rolnicze prowadzone przez przedsiębiorców poniżej 40 roku życia stanowią 7,5% ogółu (1,3 miliona). Chociaż odsetek ten rośnie, nie wystarczy to do odmłodzenia sektora, w którym przeciętny rolnik ma 63 lata.

– Podczas gdy w Italii co piąta firma jest prowadzona przez młodą osobę poniżej 40 roku życia, w Europie średnia wynosi nieco poniżej jednej na trzy. Możemy mieć najbardziej innowacyjny pojazd rolniczy na świecie, ale za kierownicą musi siedzieć ktoś, kto go prowadzi: tym kimś jest młody człowiek – powiedziała Paola Adami, dyrektor Itasf, Sieci Instytutów Rolniczych bez Granic.

 

Cykl tekstów EIMA 2024:

EIMA 2024, Bolonia: będzie się działo – kliknij

Powiew optymizmu – kliknij

Co ma Donald Trump do europejskiego rolnictwa i ryzyka ceł? – kliknij

Dodatkowe 300 tys. ha w Italii pod uprawy dzięki satelitom – kliknij

Pierwszą ofiarą zmian klimatycznych jest rolnictwo. Kredyty węglowe – kliknij

 

Opr. na podstawie informacji prasowych EIMA

 

PRS Rutkowski, Kałdus: już 20 lat na zbożowych silosach Riela Polska

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: