13 - 02 - 2023
Fot. Pixabay

Spodziewane rekordowe zbiory pszenicy i kukurydzy w Brazylii

Brazylia poszukuje nowych odbiorców kukurydzy, ze względu na korzystne prognozy krajowej produkcji. Dopisać mają też zbiory pszenicy w tym kraju. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Produkcja kukurydzy w Brazylii w roku gospodarczym 2022/2023 wzrośnie o 8% w porównaniu do roku ubiegłego i wyniesie 125,5 mln ton. To efekt powiększenia powierzchni zasiewów tego ziarna w tym kraju do 22,5 mln ha.

Prognozuje się, że plony kukurydzy w 2022/2023 wyniosą 5,57 mln ton/ha, co stanowi wzrost o 4,3% w porównaniu do sezonu 2021/2022.

Plony zwiększyły się o ponad 10% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Zainteresowanie kukurydzą z Brazylii przekłada się na wzrost zasiewów tego ziarna na drugi sezon. W tym kraju bowiem żniwa odbywają się dwa razy w roku. Drugi zbiór stanowić ma ok. 77% w szacunkach plonów tego ziarna w Brazylii na rok 2022/2023.

 

 

Po co rolnikowi teledetekcja satelitarna?

 

Eksport kukurydzy nadal gwałtownie rośnie

 

Utrzymujące się zainteresowanie kukurydzą na rynkach międzynarodowych, a także wzrost brazylijskiej produkcji przyczynia się do wzrostu eksportu kukurydzy. Według Krajowego Stowarzyszenia Eksporterów Ziarna (ANEC), eksport brazylijskiej kukurydzy w sezonie 2022/2023 wyniesie 47 mln ton.

Przypominamy, że Brazylia wyeksportowała rekordową ilość 44,7 mln ton kukurydzy w 2022 r., wobec 20,6 mln ton w 2021 r.

Najwięcej kukurydzy Brazylia eksportuje do Chin. Zdaniem analityków w 2023 roku Brazylia może eksportować do państw azjatyckich ok. 18 mln ton kukurydzy, co poważnie może wpłynąć na handel z USA oraz UE.

 

Dobra suszarnia do kukurydzy: od Riela Polska

 

Import kukurydzy spada

 

Brazylia, choć jest dużym producentem kukurydzy, także importuje to ziarno, głównie z Argentyny oraz Paragwaju. Szacuje się, że import kukurydzy w 2022/2023 wyniesie 1,3 mln ton, co oznacza gwałtowny spadek w stosunku do szacunków importu kukurydzy w 2021/2022, który był na poziomie 2,3 mln ton.

Wysoki import w 2022 r. związany był z rosnącym w Brazylii popytem ze strony hodowli drobiu oraz przemysłu paliwowego do produkcji etanolu.

 

 

Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy

 

Rekordowa produkcja pszenicy w roku gospodarczym 2022/2023

 

Co ciekawe, Brazylia zaczyna być istotnym producentem pszenicy. Szacuje się, że zbiory tego ziarna w tym sezonie będą rekordowe. Przekroczą ok. 9 mln ton, jeśli warunki pogodowe pozostaną korzystne.

Według prognoz Brazylijskiej Korporacji Badań Rolniczych (EMBRAPA), jeśli produkcja pszenicy będzie nadal rosła o 10% rocznie, Brazylia może zbierać rocznie 20 mln ton pszenicy do 2030 roku.

Gdyby zużycie krajowe wyniosło 12 do 14 mln ton, Brazylia zmieniłaby się z importera w eksportera pszenicy na rynek światowym.

W roku gospodarczym 2022/2023 prognozuje się, że w południowych stanach Parany oraz w Rio Grande do Sul nastąpi wzrost powierzchni zasiewów pszenicy o 13%, tj. z 2,8 do 3,1 mln ha rok do roku.

Szacuje się, że w sezonie 2022/2023 Brazylia zbierze o 6% więcej pszenicy (tj. do 3,11 mln ton) w porównaniu do poprzedniego sezonu (2,7 mln ton).

 

Darowizna gospodarstwa, długi rodziców, skarga pauliańska

 

Czy MERCOSUR dławi brazylijski import?

 

Brazylia jest tradycyjnym importerem pszenicy. Zwykle zaopatrywała się u swego sąsiada – Argentyny. Niestety, obecnie jest to niemożliwe ze względu na słabe zbiory w tym kraju. Dlatego Brazylijczycy zwracają się do Rosji, USA oraz Unii Europejskiej z prośbą o sprzedaż pszenicy.

A że rosyjska pszenica kosztuje ok. 20 USD mniej za tonę niż argentyńskie ziarno, Brazylia skłonna jest ją kupić. Jednak rosyjska pszenica napotyka dwa główne problemy w dotarciu do Brazylii.

Są to:

  • ciągłe opóźnienia w dostawach wynikłe z przewlekłych negocjacji stron;
  • ograniczenia MERCOSUR, bo Brazylia może importować maksymalnie 750 tys. ton/rok bezcłowej pszenicy spoza krajów tego bloku handlowego.

W samym grudniu 2022 roku Brazylia zaimportowała 498,5 tys. ton pszenicy, co stanowi wzrost o 57,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Brazylia jest dziesiątym największym światowym importerem pszenicy. Ponad 90% jej importu jest zwolnione z ceł, o ile pochodzi on od sąsiadów z MERCOSUR, to jest z Argentyny, Urugwaju i Paragwaju.

Jednak trwające inwestycje brazylijskich farmerów w sektor pszenicy i stopniowe powiększanie areału jej zasiewów może w ciągu kilku najbliższych lat przetasować pozycję tego kraju na światowym rynku tego ziarna.

 

Na podstawie USDA (opr. pwa)

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: