23 - 12 - 2024
Fot. firmowe

Cefetra świętuje dwadzieścia lat w Polsce

Cefetra obchodzi jubileusz 20 lat swej działalności w Polsce. Firma dała się poznać jako wiarygodny partner na rynku zbóż, oleistych i strączkowych. Jej priorytetami są rzetelność w umowach biznesowych z producentami rolnymi i sprawna logistyka. Cefetra jest też prekursorem wdrażania najnowszych technologii w przetwórstwie białka roślinnego.

 

 

Cefetra świętuje dwadzieścia lat swej działalności w Polsce. Firma dała się poznać jako wiarygodny partner na rynku zbóż, oleistych i białkowych oraz komponentów paszowych. W skali roku skupuje ok. 1–1,5 mln ton surowców rolnych, głównie zbóż.

Silną pozycją w portfelu zakupowym jest pszenica w ilości ok. 200 tys. ton rocznie, choć rekord to 600 tys. ton tego ziarna. Kukurydza stanowi 250–300 tys. ton, rzepak ok. 120 tys. ton, a strączkowe – ok. 55 tys. ton.

 

– Polskie zboże i surowce paszowe trafiają przez nas prawie na cały świat. Wysłaliśmy żyto do Japonii i USA, owies do Turcji, kukurydzę do Islandii, pszenicę na Bliski Wschód. Handlowaliśmy śrutą sojową i importowaliśmy biomasę z Indonezji na potrzeby przemysłu energetycznego. W pierwszych latach działalności udało się też skupić blisko 100 tys. ton owsa, ale dziś zebranie takiej ilości w jednym sezonie graniczyłoby z cudem. Nasze wyniki wyglądają imponująco, choć polski oddział Cefetra stanowi jedynie ok. 5% obrotu całej Grupy – mówi Tomasz Pasalski, prezes Zarządu Cefetra.

 

Mowa o Grupie Cefetra, holenderskiej korporacji z siedzibą w Rotterdamie. Składają się na nią 11 spółek działających głównie w Europie, a także przedstawicielstwa w obu Amerykach oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

 

Piotr Adamowicz, Cefetra: relacje z rolnikami są dla nas kluczowe

 

Cefetra i jej historia

 

Historia Cefetry to po prostu historia holenderskich spółdzielni rolniczych, produkujących pasze i poszukujących stałych źródeł surowców. Komponenty paszowe, skupowane w ogromnych ilościach z całego świata, są tam bowiem potrzebne ze względu na bardzo rozwiniętą produkcję zwierzęcą.

Rolnicze kooperatywy z Holandii założyły w 1988 r. firmę Cebeco Feed Trading. To ona, przekształcona w 2002 roku w spółkę o nazwie Cefetra, została zakupowym ramieniem holenderskiego przemysłu paszowego. Nowa spółka zaczęła tak skutecznie działać w Niderlandach, że swoimi usługami objęła również przemysł paszowy w innych krajach. A że nad Wisłą po transformacji pojawiło się kilka firm z kapitałem holenderskim, Cefetra podążyła za swoimi klientami do Europy Środkowej. W 2002 roku na Węgry, a dwa lata później – do Polski.

Zbiegło się to z akcesją naszego kraju do UE w 2004 r. Od tej daty w 2024 r. minęło równe 20 lat!

 

Wprawdzie jeszcze dwie dekady temu nasz kraj był importerem netto zbóż, ale zarząd Grupy Cefetra wiedział, że będzie tylko kwestią czasu, gdy Polska z dużym areałem użytków rolnych zostanie znaczącym eksporterem surowców rolnych. Tu leży przyczyna zainteresowania się Holendrów polskim rynkiem.

 

– Cefetra w Polsce od początku w 2004 r. zaczęła dynamicznie się rozwijać. Już rok później weszliśmy w konsorcjum z ADM Szamotuły. Wspólnie w drodze przetargu kupiliśmy Bałtycki Terminal Zbożowy w Gdyni. To pozwoliło nam bezpośrednio sprowadzać śrutę sojową z Ameryki Południowej. W czerwcu 2005 roku przypłynął pierwszy statek. Nazywał się Adrianople i dostarczył do Gdyni 20 tys. ton surowca. Import śruty przez naszą firmę wzrósł aż do ok. 0,5 mln ton rocznie, co stanowiło 25% zapotrzebowania na ten komponent białkowy w Polsce – wspomina Tomasz Pasalski.

 

Własna biogazownia, własne ciepło do suszenia zbóż, silosy od Riela Polska

 

Cefetra inwestuje w elewatory zbożowe

 

Ważnym kamieniem milowym w rozwoju Cefetry w Polsce była rozbudowa własnej bazy magazynowej. Firma kupiła dwa pierwsze elewatory – w Dobrym Mieście i Nidzicy – w 2009 roku od Provimi Polska. Były to betonowe, kilkudziesięcioletnie obiekty, przystosowane do długoterminowego składowania towaru. W 2011 r. dołączył do nich nowy zakup – elewator w Lęborku.

 

– Czwarty magazyn wybudowaliśmy od podstaw w 2016 r. w Pawłowie. Postanowiliśmy także zwiększyć możliwości suszenia mokrej kukurydzy do 50 tys. ton w sezonie. Wydajne suszarnie stanęły przy magazynach w Pawłowie i w Dobrym Mieście – podkreśla Marcin Miśkiewicz, Product Manager, zastępca prezesa Zarządu Cefetra.

 

Sukcesywne inwestycje firmy w bazę magazynowo-przetwórczą pokazują, jak bardzo perspektywiczny jest polski rynek rolny. Było to spójne ze strategią nowego właściciela, który w 2012 r. przejął akcje Grupy Cefetra. Zarząd Grupy podjął bowiem decyzję, aby skoncentrować się na rynku europejskim.

Oznaczało to rozszerzenie portfolio handlowego Cefetry w Polsce o praktycznie wszystkie surowce rolne na potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego. Do tego doszły oleje roślinne i produkty mleczne.

 

 

Przetwórstwo strączkowych: nowy zakład Cefetra

 

Najnowszą inwestycją Cefetry jest zakład przerobu roślin strączkowych na koncentrat białkowy. Oddano go do użytku w 2024 roku w Dobrym Mieście. Dlatego też firma jest zainteresowana pozyskiwaniem na szeroką skalę nasion roślin strączkowych (bobowatych).

Przy obecnej skali zakupów – ok. 55 tys. ton nasion roślin białkowych rocznie, gdzie ok. 60% stanowi bobik, a 25% groch – Cefetra jest największym podmiotem skupującym ten asortyment w kraju.

 

Pozyskanie strączkowych, zbóż czy oleistych jest uzależnione od dobrej współpracy z producentami rolnymi. Cefetra stawia na rozbudowę sieci swych przedstawicieli terenowych – ale takich, którzy znają się na rolnictwie!

W branży liczy się rzetelność, a usługi firmy Cefetra rekomendują zadowoleni z dotychczasowej obsługi rolnicy – kliknij TUTAJ

 

Warto zaznaczyć, że priorytetem firmy jest tworzenie i utrzymywanie sprawnych oraz przewidywalnych warunków współpracy dla rolników – w zakresie zarówno odbioru surowców, jak i realizacji płatności.

 

– Stawiamy bowiem na digitalizację procesów, aby każda ze stron mogła się skupić na tym, co ważne. Już 80% umów zakupu zawieramy w formie elektronicznej poprzez dedykowaną platformę – zaznacza Dominik Sawa, członek Zarządu Cefetra odpowiedzialny za część finansową i IT.

 

Cefetra Polska: 20 lat rzetelnego partnerstwa

 

Dziś, po dwudziestu latach działalności w Polsce, Cefetra ma ugruntowaną pozycję na rynku. W firmie pracuje ponad 100 osób, z czego w centrali w Gdyni zatrudnionych jest 40 pracowników, a w terenie – 10 przedstawicieli.

Cztery bazy magazynowe: w Dobrym Mieście, Lęborku, Nidzicy i Pawłowie, własna przetwórnia, sprawna logistyka i pewne kanały zbytu w ramach międzynarodowej korporacji Grupy Cefetra gwarantują:

  • pewny zbyt,
  • dobre ceny,
  • rzetelną płatność za dostarczone towary.

Cefetra Polska stawia na długofalowe relacje z producentami rolnymi w zakresie zbóż, oleistych i strączkowych i zaprasza do współpracy.

Cefetra – Biuro Gdynia ul. 10 Lutego 16 81-364 Gdynia tel.: +48 58 66 65 205 e-mail: info@cefetra.pl

 

 

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Cefetra

 

Przeczytaj także:

 

Duński farmer nie strajkuje. Szczegóły Green Tripartie Agreement – Zielone Porozumienie Trójstronne

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: