Zgodnie z ogólnymi zasadami, darowizny żywności podlegają opodatkowaniu VAT. Kiedy? Są opodatkowane, jeśli przy ich nabyciu lub wytworzeniu podatnikowi w całości lub w części przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Dodatkowo, towary te nie mogą być próbkami ani prezentami o małej wartości.
Nieodpłatne przekazanie żywności podlega opodatkowaniu VAT stawką 5%. Na mocy przepisów wprowadzonych w ramach tarczy antyinflacyjnej stawka ta została czasowo obniżona i wynosi 0%.
Darowizny niektórych towarów pozwalają na zwolnienie z podatku VAT. Zwolniona z VAT jest darowizna produktów spożywczych, lecz tylko przy spełnieniu określonych ustawowo warunków.
Nie mamy planety B, czyli Global Forum for Food and Agriculture, Berlin
Darowizna żywności nie podlega VAT, jeżeli jest przekazywana na rzecz organizacji pożytku publicznego. Powyższa zasada doznaje jednak pewnych ograniczeń.
Przede wszystkim nie będą zwolnione od podatku darowizny:
Nie uda się uniknąć podatku także wtedy, gdy:
Uwaga. Tylko organizacja pożytku publicznego może być odbiorcą żywności, zwalnianej od podatku. Jeżeli zatem artykuły spożywcze zostaną przekazane do organizacji non-profit, która nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego, wówczas nie będzie można zastosować wskazanego zwolnienia i czynność taką należy opodatkować podatkiem VAT.
Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych.
Organizacjami pozarządowymi są osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, niedziałające w celu osiągnięcia zysku.
Cechami organizacji pożytku publicznego jest m. in. to, że prowadzą one:
Jak ustalić, czy dany podmiot jest organizacją pożytku publicznego? Można skorzystać z portalu Ministerstwa Finansów i tam szukać podpowiedzi.
Podsumowując. Jeżeli rolnik, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT, przekaże produkty spożywcze na cele charytatywne organizacji pożytku publicznego, wówczas darowizna taka będzie zwolniona z opodatkowania.
Na rolniku będzie jednak spoczywać obowiązek posiadania dokumentacji potwierdzającej dokonanie darowizny na rzecz organizacji na cele charytatywne. Jeżeli jednak darowizna produktów spożywczych będzie realizowana na rzecz podmiotu, który nie jest organizacją pożytku publicznego, wówczas, darowizna nie będzie zwolniona z VAT.
Gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przekazywanych towarów.
Artykuł powstał w kancelarii Tax Advisers Group, obecnie Kraftax
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.
Podstawa prawna: