20 - 01 - 2023
Fot. Messe Berlin

Po trzech latach przerwy: Berlin i Grüne Woche

W Berlinie po trzech latach pandemicznej przerwy ruszył Międzynarodowy Zielony Tydzień (Grüne Woche). W programie ponad 1400 wystawców z 60 krajów, 300 konferencji. A przede wszystkim: znowu można na żywo spotkać się i nawiązać nowe kontakty. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Dziś w Berlinie wystartowały targi Grüne Woche. Trzy lata trzeba było czekać, aż ta popularna impreza znowu odżyje po okresie pandemii.

Zielony Tydzień to jak zawsze odzwierciedlenie wydarzeń społecznych i dyskusji społeczno-politycznych. W tym roku w dyskusjach i programie dominuje tematyka zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Oraz wojna na Ukrainie.

Polityczną kulminacją jest Światowe Forum Żywności i Rolnictwa (Global Forum for Food and Agriculture), które w tym roku po raz 15. zajmuje się kwestiami przyszłości światowego rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Ponad 2 tys. ekspertów będzie dyskutować podczas targów o tym, jak zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, który nabrał jeszcze większego rozpędu w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Nie zabrakło i polskich akcentów: na targi i forum wybrała się delegacja ministra Kowalczyka z MRiRW. Wśród gości Zielonego Tygodnia był oczywiście Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. A tradycyjne w jednej z hal targów zwiedzający znajdą polskie stoisko.

 

Złote Medale Polagra Premiery 2023: robot, ładowarki i nie tylko!

 

Rolnik żywi i broni

 

Podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia Joachim Rukwied, prezes DBV (Niemiecki Związek Rolników) podkreślił ogromne znaczenie rolnictwa dla społeczeństwa.

– Wojna Putina z Ukrainą pokazała, że bezpieczeństwo żywnościowe nie może być traktowane jako coś oczywistego. Ta świadomość musi być uwzględniona w decyzjach wszystkich decydentów. Najwyższy czas, aby wreszcie zająć się strategicznie kwestią bezpieczeństwa dostaw, nie tylko energii, ale także środków do produkcji rolnej, w tym nawozów – podkreślił Rukwied.

Szef DBV uważa, że polityczne projekty w UE w sposób niemal niedbały przeciwdziałają potencjałowi rolnictwa w ochronie klimatu i przyrody, a także w zabezpieczeniu dostaw żywności.

– Stoimy po stronie celów Zielonego Ładu, ale obrana droga polityczna, np. z planami ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i restytucji przyrody, jest całkowicie błędna. Obecne plany zagrażają istnieniu licznych gospodarstw rolnych – grzmiał Rukwied.

Od redakcji Agrokonsumenta dodajmy, że DBV wie, co mówi. To farmerzy niemieccy spośród wszystkich krajów UE wnieśli najwięcej – w tym krytycznych – uwag w ciągu minionych lat do tworzonego przez Komisję Europejską zrębu nowego planu Wspólnej Polityki Rolnej, która ruszyła od 2023. A niestety, jest ona rzeczywiście obrócona przeciw bezpieczeństwu żywnościowemu Europy.

 

FILM: Automaty w parku maszynowym Riela Polska

 

Weganie i flexitarianie, salami z grochu

 

Cem Özdemir, minister rolnictwa ds. Wyżywienia i Rolnictwa RFN zaznaczył, że upały, susze i ulewne deszcze nie są już odizolowanymi zjawiskami regionalnymi, ale zagrożeniem globalnym.

– Wystarczy spojrzeć na Francję i Belgię, gdzie w 2022 r. spadło historycznie mało deszczu. Musimy więc uczynić nasze rolnictwo odpornym na kryzys i odpornym na przyszłość, w długim okresie.

Szef tego resortu dodał także, że trzeba wykorzystać możliwości, które wynikają z rosnącego spożycia produktów pochodzenia roślinnego. Dostrzegalny jest długoterminowy trend, że rośnie nie tylko liczba wegetarian i wegan, ale najmocniej flexitarian.

– W każdym supermarkecie można znaleźć napoje owsian, humus i salami na bazie grochu. Społeczeństwo się zmienia. Trzeba wychwycić te zmiany. Mówimy o możliwościach rynkowych, które oferują nowe rynki zbytu dla handlowców, ale także dla rolników – dodał Özdemir.

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: