Po raz dwudziesty specjaliści i naukowcy zajmujący się rolnictwem precyzyjnym zjechali do Kamienia Śląskiego. Zapraszali Agrocom i Claas Polska. Jak wiadomo, duszą spotkania był jak zawsze dr Jerzy Koronczok.
Intensywne 3 dni wykładów skupione były na innowacyjnych zagadnieniach związanych z nowoczesnymi technologiami w rolnictwie.
Nasza redakcja uczestniczyła w wydarzeniu. A tydzień poźniej – naukowcy z Kamienia Śląskiego poprowadzili panele dyskusyjne podczas Event Agro-Premiery z Poznaniu.
Czy będą dotacje dla rolników? Skąd pieniądze na rolnictwo 4.0?
Firma DeLaval czyni krok w kierunku nowoczesnego i bardziej świadomego zarządzania gospodarstwem z produkcją zwierzęcą. Dzięki nowoczesnej platformie cyfrowej zbierającej dane z sensorów i urządzeń rozlokowanych w oborze możliwa jest: analiza zachowania każdej pojedynczej krowy, typowanie jednostek do inseminacji, monitorowanie akcji porodowej.
Przedstawiciele Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówili wyniki swojej pracy badawczej, której celem było porównanie efektów pracy drona oraz ciągnika w odniesieniu do wysiewu materiału siewnego, nawozów granulowanych i aplikacji cieczy roboczej. Badania potwierdziły przydatność latającego systemu bezzałogowego dla celów rozsiewania nasion i nawozów oraz oprysków zabezpieczających uprawy.
System bezzałogowy okazał się wydajniejszy pod względem czasu pracy i tańszy w użytkowaniu. Spodziewać się raczej należy, że dron i ciągnik będą się uzupełniać w pracy, co przełoży się na poprawę ekonomiki gospodarowania.
O rolnictwie w obecnych czasach trudno jest mówić bez odniesienia do zmian klimatycznych. Ten jakże ważny wątek poruszył prof. Malcolm J. Hawkesford z Instytutu Badawczego Rothamsted Research w Wielkiej Brytanii. Poprzedni sezon z wysokimi, ponadnormatywnymi upałami, nieprzewidywalnymi opadami dały się odczuć wielu rolnikom wpływając na jakość i wysokość plonów.
Zdaniem profesora Malcolma, agronomia musi skupić się na efektywnym nawożeniu, poszukiwaniu bardziej odpornych genotypów zbóż i ścisłego zaprzęgnięcia biotechnologii i nowych zdobyczy cyfrowych.
Dr Paweł Konopacki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach opowiadał o autonomicznych maszynach do zbioru jabłek i możliwościach zastąpienia przez nie pracy rąk ludzkich. Technologia ta rozwija się prężnie budząc nadzieje, a różni producenci rozwijają odrębne pomysły. Wiele rozwiązań jest nadal w fazie testowej, dopracowanie aspektów pracy będzie wymagało sporo czasu. Obecnie ocenia się efektywność zrywania owoców przez autonomiczne maszyny na poziomie około 80%.
Dumni ze swej Roli cz. 1. Unikalne: książka i film o zrzeszeniu „Rola”
Uczestnicy spotkania w swych prelekcjach próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy rolnictwo precyzyjne zawsze musi być rolnictwem cyfrowym? Jednak od cyfryzacji nie ma odwrotu. Tradycyjne formy rolnictwa konwencjonalnego precyzyjnego, ale niekoniecznie cyfrowego zawsze jednak będą miały swoją rację bytu.
Upowszechnianie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI) wiąże się z dość często pomijanym aspektem, jakim jest zużycie eksploatacyjne energii na jej rozwój. Wspominał o tym prof. Adam Ekielski z SGGW w Warszawie.