Służebność przesyłu jest wyjaśniona w Kodeksie cywilnym. Pozwala ona korzystać z cudzej nieruchomości, ale tylko we ograniczonym zakresie w obrębie budowanych urządzeń. Mogą nimi być urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu czy energii elektrycznej.
W zamian za zgodę na ustanowienie służebności przesyłu, właściciel gruntu może otrzymać zapłatę. Nie ma znaczenia, czy wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu wypłacane jest jednorazowo, czy okresowo. I tak spełnia przesłankę świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej.
Czy wynagrodzenie tego typu podlega opodatkowaniu VAT? Tak – jeżeli istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym.
VAT wynagrodzenia za linię energetyczną na swym polu zapłaci nawet rolnik ryczałtowy. Uwaga. Rolnika obejmie zwolnienie podmiotowe (art. 113 ustawy o VAT) – dopóki wartość sprzedaży nie przekroczy łącznie w roku podatkowym kwoty 200 tys. PLN.
Przypomnijmy, że:
Artykuł autorstwa Marii Koniewskiej powstał w kancelarii Tax Advisers Group, obecnie Kraftax
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.
Kalkulacja opłacalności produkcji pszenicy ozimej w sezonie 2024/2025