01 - 01 - 2025
Fot. Agrokonsument.pl

Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 r. Rolnicy, czytajcie!

Od początku 2025 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy w podatku od nieruchomości. Jak wyjaśnia Bartosz Modrzejewski z kancelarii podatkowej Kraftax, wpłyną one na rozliczenia podatników, w tym również tych zajmujących się rolnictwem. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Od początku 2025 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy w podatku od nieruchomości. Wszystkie modyfikacje prawne były spowodowane licznymi sporami pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast), wynikającymi z niejasnych regulacji.

Ponadto przepisy podatkowe, w wielu miejscach odwoływały się do przepisów prawa budowlanego, by ustalać podstawę opodatkowania. To zgodnie z Konstytucją RP jest niedozwolone i niedopuszczalne.

 

Odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia gruntu: spółka rolna płaci podatek

 

 

Czy rolnicy będą płacić podatek od nieruchomości?

 

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca wyłączył jednak z opodatkowania m.in. użytki rolne oraz lasy oraz przewidział szereg zwolnień dla obiektów/powierzchni. To:

  • budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej – szerzej czytaj TUTAJ;
  • grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione (z wyjątkiem tych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej);
  • grunty stanowiące działki przyzagrodowe członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych (po spełnieniu kilku dodatkowych warunków).

 

Wyłączenia oraz zwolnienia nie ulegną zmianie. Dlatego duża część rolników będzie mogła wciąż z nich korzystać, czyli po prostu nie płacić podatku od nieruchomości.

Nie zawsze jednak rolnicy mogą korzystać z włączeń czy zwolnień. Dzieje się tak chociażby w przypadku posiadania obiektów o charakterze mieszkalnym lub budynków gospodarczych, w których prowadzona jest inna działalność niż rolnicza.

 

Jakich „rolniczych” obszarów mogą dotyczyć zmiany w podatku od nieruchomości? Oto one.

 

Sprzedaż działki a podatki cz. 1: podatek dochodowy

 

#1. Budynek a budowla

 

Nowe przepisy wprowadzają legalne definicje oraz wykaz konkretnych obiektów należących do budowli. To z pewnością ułatwi rozpoznanie skutków podatkowych.

Jednak w naszej opinii będzie to zagadnienie, w którym wciąż będziemy napotykać na wiele trudności. Poniżej zamieszczamy kompleksowe porównanie tych obiektów.

 

Budynek:

  • wzniesiony w wyniku robót budowlanych;
  • instalacje budynku (zapewniające użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem);
  • trwale związany z gruntem (połączenie z gruntem zapewniające stabilność i opieranie się czynnikom zewnętrznym);
  • posiada przegrody budowlane (ściany), fundamenty i dach.

 

Wyłączenie z definicji budynku:

wyłączenie obiektów z zakresu budowali (dla których główną funkcją jest przechowywanie).

 

Budowla:

 

  • wzniesiona w wyniku robót budowlanych;
  • obiekt niebędący budynkiem;
  • obiekt wymieniony w załączniku do ustawy;
  • instalacje budowli (zapewniające użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem);
  • urządzenie budowlane (przyłącza, instalacje, inne bezpośrednio związane z budynkiem);
  • inne urządzenia techniczne;
  • fundamenty pod maszty i urządzenia techniczne (odrębność pod względem technicznym).

 

Przykładowe obiekty uznane za budowle:

  • elektrownie wiatrowe;
  • biogazownie rolnicze;
  • elektrownia fotowoltaiczna.

 

Wiele obiektów lub ich części spełnia przesłanki z obydwu wyżej wskazanych kategorii. Kluczowe zatem jest odpowiednie rozpoznanie oraz analiza ich cech charakterystycznych, która umożliwi ich odpowiednie opodatkowanie

 

#2. Zbiorniki i silosy

 

W ostatnich latach obiekty te powodowały duży zgrzyt między podatnikami a organami podatkowymi. Chodzi dokładniej o analizowany w poprzednim punkcie podział obiektów na budynki i budowle.

Niejednoznaczność dotychczas obowiązującego prawa, skutkowała teoretyczną możliwością opodatkowania na zasadach przeznaczonych dla budynków lub opodatkowania tylko ich części budowlanych, zgodnie z zasadami poświęconymi budowlą.

Najnowsze zmiany przepisów mają w sposób trwały rozwiązać ten problem. Spowodują bowiem, że tylko obiekty, dla których cechą charakterystyczną jest powierzchnia użytkowa, będą mogły być opodatkowane jak budynki (od ich powierzchni użytkowej).

Pozostałe zbiorniki (oraz obiekty podobne) powinny być opodatkowane jak budowle od wartości wynikającej z ewidencji środków trwałych.

 

#3. Biogazownie rolnicze

 

W finalnej wersji zmian, biogazownie rolnicze zostały dopisane jako typ obiektu, który ma być opodatkowany tylko od części budowlanej. Ministerstwo Finansów z uwagi na sprzeciw ministra rolnictwa zobowiązało się do wydania interpretacji ogólnej, w której ma być wskazany brak opodatkowania biogazowni rolniczych wykorzystywanych w działalności rolniczej.

Opodatkowane zatem w przyszłości będą prawdopodobnie tylko te biogazownie, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej.

 

#4. Obiekty małej architektury (tzw. OMA)

 

Niekiedy podatnicy borykają się z wątpliwościami, czy niewielkie obiekty budowlane podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zmiany przepisów ujmują OMA jako obiekty niepodlegające opodatkowaniu.

Definicja ma podobne znaczenie do dotychczasowej, a ponadto ustawodawca wprost wymienia jako OMA, m.in. obiekty architektury ogrodowej i obiekty rekreacyjne, jak np. wiaty rowerowe.

 

#5. Późniejsze złożenie deklaracji

 

W 2025 r. podatnicy będą mogli przesunąć swój termin na złożenie deklaracji podatku od nieruchomości do końca marca.

W tym celu, niezbędne będzie poinformowanie organu podatkowego o takim wyborze. Niemniej jednak nie zwolni to podatników z obowiązku zapłaty rat podatku za okres od stycznia do marca w standardowych terminach.

Wówczas raty będzie trzeba skalkulować według uśrednionych wartości z roku wcześniejszego.

 

Bartosz Modrzejewski Konsultant podatkowy z kancelarii podatkowej Kraftax

 

 

Odszkodowanie za wywłaszczenie a VAT – kliknij.

Sprzedaż działki a podatki cz. 1: podatek dochodowy – kliknij.

Sprzedaż działki a podatki cz. 2: VAT, czyli podatek od towarów i usług – kliknij.

 

 

Niniejszy artykuł nie stanowi podstawy prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej 

 

Event, jakiego jeszcze nie było! Agropremiery – kierunek rolnictwo 5.0

Bartosz Modrzejewski
Konsultant podatkowy w kancelarii podatkowej Kraftax
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: