W lipcu 2024 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA wydał raport dot. analizy światowego rynku cytrusów. Jak szacują Amerykanie, którzy nieustannie monitorują wszystkie światowe rynki rolne, w tym sezonie nie zabraknie nam witaminy C.
Cytrusy bowiem – obrodziły!
Globalna produkcja pomarańczy wzrosła na przełomie 2023/2024 o 1% w odniesieniu do 2022/ 2023. To oznacza zbiory szacowane na 47,4 mln ton. W czołówce producentów niezmiennie od lat są Brazylia, Chiny i Unia Europejska. Przewiduje się, że zbiory pomarańcz w Brazylii będą w tym sezonie niższe (wg prognoz 15,3 mln t) z powodu niekorzystnej pogody.
Przedłużająca się susza wywiera negatywny wpływ na wegetację drzew. W konsekwencji przełoży się to na niższe dostawy owoców dla przetwórstwa. Z kolei w Chinach wyjątkowo sprzyjająca pogoda ma przyczynić się do wzrostu zbiorów w stosunku do poprzedniego sezonu. Wyniesie on 7,6 mln t.
Spodziewane zbiory pomarańczy w Europie mają być niższe o 2% w por. do poprzedniego sezonu, wynosząc 5,5 mln t. Wynika to z nieprzychylnych uwarunkowań pogodowych już od początku wegetacji. Po okresie wyjątkowo obfitych i przedłużających się opadów w czasie zawiązywania owoców przyszedł okres suszy i momentami ekstremalnie wysokich skoków temperatury.
Spadek produkcji pociągnie za sobą niższy poziom konsumpcji i eksportu, co wymusi kontynuowanie i zwiększenie zaopatrzenia z Egiptu (szacowane zbiory na 3,7 mln t) i RPA (szacowane zbiory na 1,7 mln t).
Globalna produkcja soku pomarańczowego może spaść o ok. 3% w stosunku do sezonu 2022/ 2023 osiągając wartość 1,5 mln t. Obniżenie produkcji wynika ze zmniejszonej dostępności owoców dla przetwórstwa w Brazylii, która jest odpowiedzialna za ponad 70% globalnej produkcji.
Kraj ten zmaga się w tym sezonie z suszą i upałami, przez co produkcja soku ma wynieść ok. 1,1 mln t. To stanowi wartość o 9% niższą w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Światowe zbiory mandarynek/tangerynek mogą osiągnąć duży skok w górę. Wyniosą 38,2 mln t – około o 2 mln t więcej, niż w sezonie wcześniejszym. Wyjątkowo korzystna pogoda przekłada się na wyższe zbiory w Chinach (26,9 mln t) i Turcji (2,8 mln t). Oczekuje się, że większa produkcja zaowocuje zwiększonym poziomem eksportu oraz spożyciem globalnym. Większe zbiory w Chinach wynikają również ze zwiększenia areału upraw.
Z kolei na terenie UE; podobnie jak w przypadku pomarańczy – produkcja mandarynek może się obniżyć o 2% do 2,7 mln t. Na spadek przełożyła się niekorzystna pogoda, więc jakość i wielkość owoców uległa pogorszeniu. Niższy w tym sezonie popyt pociągnie za sobą mniejszy import, jednak przewiduje się, że nadal głównym dostawcą dla UE pozostaną Maroko i RPA.
Rolnictwo 5.0 czy 4.0? Bez sztucznej inteligencji się nie da
Szacunki globalnej produkcji grejpfrutów mówią o lekkim wzroście do 6,9 mln t. Pogoda sprzyja zwiększonej produkcji w sezonie 2023/2024 dlatego najwięksi producenci – Chiny i Turcja – mogą wykazać wyższy eksport. Spożycie oraz przetwórstwo tego owocu utrzyma się na stabilnym poziomie. Światowa produkcja cytryn i limonek w 2023/2024 to 10,1 mln t. O 2% wyięcej, w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Tendencja wzrostowa jest notowana na terenie UE i Turcji, z kolei trend zniżkowy obserwuje się w Meksyku i Argentynie. Notuje się również wyższe globalne spożycie oraz poziom eksportu.
Opr. na podstawie danych USDA