Zgodnie z art. 5a ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:
Ta działalność prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Za działalność gospodarczą uważa się wykonywanie przez podatnika czynności posiadających następujące cechy:
Powyższe cechy, wskazujące na prowadzenie czynności o charakterze działalności gospodarczej oznaczają, że jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie prac, które mają na celu uzyskanie stałego zarobku, a do tego prace te występują regularnie, posiadają znamiona powtarzalności i uporządkowania.
Podatnik do realizowania ich wykorzystuje swoje zasoby – czynności przez niego wykonywane posiadają istotne cechy działalności gospodarczej.
Zatem w przypadku, w którym osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą lub przychody z najmu zostaną one zakwalifikowane jako działalność gospodarcza, opodatkowanie będzie wyglądało tak samo jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
W rolnictwie często dochodzi do sytuacji, że sąsiedzi udostępniają sobie sprzęt. Gdy maszyny nie są wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, a jedynie sporadycznie, formalne wypożyczenie takiego sprzętu powinno się zgłosić do skarbówki. Wtedy też trzeba liczyć się z opodatkowaniem wynajmu:
Kwestia sposobu opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt) zależy od wyboru, którego dokonuje się w trakcie roku kalendarzowego.
Podatek opłaca się do dnia 20 następnego miesiąca pod miesiącu w którym uzyskamy przychód. Generalnie bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się zasada ogólna, czyli podatek od dochodu.
Od przychodu odejmuje się koszty, wtedy widać, czy pojawia się strata lub dochód. Jeśli ten będzie niski, niski będzie też podatek. Podatek przy zasadach ogólnych wynosi 17% tylko do kwoty dochodu rocznie 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatek rośnie do 32%.
Można wybrać też ryczałt. Tu podatek płaci się od przychodu w wysokości 8,5%, a gdy kwota przychodu przekroczy w roku 100 tys. zł, podatek wynosi 12,5%.
Artykuł powstał w kancelarii Tax Advisers Group, obecnie Kraftax
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.