15 - 12 - 2024
Fot. Agrokonsument.pl

Pöttinger: optymizm, inwestycje, linia zielonkowa i uprawa gleby

Mimo gospodarczych i geopolitycznych turbulencji na świecie Pöttinger osiąga zadowalające wyniki finansowe. Niezmiennie wysoki eksport (90% sprzedaży) i stabilne udziały w rynku zapewniają mu ważne miejsce wśród globalnych graczy na rynku.

 

 

Na łamach Agrokonsument.pl nie raz pisaliśmy o tym, że ostatnie lata nie rozpieszczają producentów maszyn.  Mimo to, te firmy które chcą odgrywać znaczącą rolę w rynku – inwestują i szukają możliwości wzmocnienia swojej działalności pomimo trudności. Do nich należy także Pöttinger.

Ta austriacka firma po dwóch latach z bardzo wysokim wzrostem (2021/2022 plus 25% i 2022/2023 plus 27%), w 2024 r. osiągnęła obrót 491 mln euro. Kluczowym krajem, mimo znacznych spadków obrotów pozostają Niemcy (18,2% całego obrotu 2024), Francja (17,1 %) i Austria (10,4%).

Pozostałe ważne z punktu widzenia sprzedaży kraje to Szwajcaria, Polska, USA, Czechy, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina i Kanada.

 

Duński farmer nie strajkuje. Szczegóły Green Tripartie Agreement – Zielone Porozumienie Trójstronne

 

Najlepsza gleba, najlepsza pasza

 

Najważniejsze w sprzedaży Pöttingera są nadal maszyny zielonkowe. Rynek dobrze odebrał wprowadzone w zeszłym sezonie nowości, takie jak kosiarki Novacat, czy aktualizację aplikacji Harvest Assist dla optymalizacji żniw zielonkowych.

Od lat Pöttinger zajmuje pozycje lidera wśród producentów przyczep samozbierających. Około dwóch trzecich obrotów Pöttingera to maszyny zielonkowe.

 

Firma nieustannie pracuje nad rozwojem maszyn do uprawy gleby. Jedną z innowacji w tym obszarze jest nowy plug Servo 3000. Zmiany nastąpiły również w siewnikach Vitasem, Terrasem oraz bronach wirnikowych Lion.

Dzięki możliwości łączenia kultywatorów Terria oraz bron talerzowych Terradisc z przednim zbiornikiem Amico F możliwe jest łączenie zabiegów uprawy gleby, siewu i nawożenia w jednym przejeździe.

Od momentu przejęcia włoskiego producenta siewników do kukurydzy MaterMacc w roku 2022, technologia siewu punktowego jest kolejną grupą produktów z potencjałem na sukcesem w sprzedaży.

 

Pöttinger posiada punkty sprzedaży na całym świecie, a także pięć zakładów produkcyjnych w Europie. Dwa w Austrii (Grieskirchen, St. Georgen koło Grieskirchen), po jednym w Niemczech (Bernburg), Czechach (Vodnany) i we Włoszech (San Vito al Tagliamento).

Wydajnie i odpowiedzialnie Pöttinger działa w poczuciu odpowiedzialności za środowisko. W ramach możliwości gospodarczych firma optymalizuje zużycie energii i w odpowiedzialny sposób gospodaruje odpadami. Pöttinger dokonał w ostatnich latach ogromnych inwestycji w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju. Podczas budowy nowego zakładu w St. Georgen wdrożono cały szereg działań:

  • pokrycie dachu trawą,
  • kwietne nasadzenia dla pszczół,
  • drewno jako główny materiał budowlany,
  • ogrzewanie podłogowe, i
  • inteligentne oświetlenie LED…

 

– Mimo napiętej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej stale rozwijamy nasze produkty, szczególnie w obszarze pielników, maszyn uprawowych i siewu punktowego, wprowadzamy nowości, które swoimi rozwiązaniami i innowacyjnością trafiają w potrzeby naszych klientów. Razem z naszymi pracownikami pokonamy ten trudny czas i z optymizmem patrzymy w przyszłość– mówi Gregor Dietachmayr, prezes Pöttinger.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Pöttinger

 

Pasja do pracy daje wieczną młodość: Stanisław Koziorzemski, PHU Perkoz

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: