08 - 08 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

GUS szacuje zbiory zbóż w Polsce w 2023 r.

Nawracające opady deszczu w wielu regionach kraju powodują przerwy w zbiorach zbóż i rzepaku. Prace żniwne są najbardziej zaawansowane na południu kraju. Jakie zatem będą zbiory zbóż w 2023 r.?

 

Na południu Polski zbiory rzepaku i jęczmienia ozimego są już w znacznej mierze zakończone. Tam też ruszył zbiór pozostałych zbóż ozimych – pszenicy, żyta, pszenżyta.

Znaczne zaawansowanie zbiorów jęczmienia ozimego notuje się także na północy kraju, ale przelotne opady opóźniają żniwa. Jakość ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie.

Generalnie jednak plony jęczmienia są zadowalające i w zależności od regionu często zawierają się w przedziale 5-7-10 t/ha. Lokalnie rolnicy zaczęli także zbierać pszenicę ozimą, a pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko – tak informuje Izba Zbożowo-Paszowa, biorąc pod uwagę informacje z przełomu lipca i sierpnia br.

 

Ekoschematy wspomagane z satelity

 

Ziarna na sprzedaż mało

 

Pomimo już trwających zbiorów, rynkowa podaż ziarna jest wyraźnie uszczuplona. W związku z ostatnimi zawirowaniami rynkowymi i wzrostem cen na giełdach światowych, wielu producentów decyduje się na przechowanie ziarna.

W końcu lipca br. w portach Gdańsk i Gdynia w dalszym ciągu realizowane były znaczne załadunki ziarna kukurydzy i pszenicy, podawała Izba Zbożowo-Paszowa.

Wiele wskazuje na to, iż w lipcu br. eksport pszenicy z kraju może przekroczyć 500 tys. ton, a wywóz kukurydzy 200 tys. ton.

 

Niewdzięczna córka, niedobry zięć: chcę rozwiązać umowę dożywocia

 

Ile będzie zbóż wg GUS?

 

GUS w swej najnowszej prognozie z końca lipca br. oszacował, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 25,9 mln t, tj. o ok. 4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,6 mln t, tj. o ok. 1% mniej, niż w poprzednim sezonie. Powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2023 r. jest o ok. 2% mniejsza od ubiegłorocznej. Poszczególne gatunki zajmą:

  • pszenica – ok. 2,4 mln ha;
  • żyto – 0,7 mln ha;
  • jęczmień – ok. 0,6 mln ha;
  • owies – ok. 0,5 mln ha;
  • pszenżyto – ok. 1,2 mln ha.

Prawdopodobnie plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 4,5 t/ha. To niezbyt wiele, skoro najlepsi rolnicy w Polsce od lat zbierają 7-8 t/ha.

Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi GUS wstępnie ocenił na ok. 4,78 t/ha, o 2% mniej od plonów z roku. Jare plonują oczywiście jeszcze słabiej – ok. 3,5 t/ha.

Łączne zbiory zbóż ozimych wstępnie oszacowano na 21,5 mln t.

Także o skromne 2% mniej (0,5 mln t) od zbiorów z roku ubiegłego. Jare mają dać 4,4 mln t, aż o 11% mniej od poprzedniego roku. Tyle GUS.

 

Producent zbóż o Riela Polska: dobra jakość za rozsądną cenę

Zbóż będzie mniej

 

Redakcja Agrokonsument.pl dotarła jednak do szacunków, które reprezentują zdanie rolników.

Są one niższe i bardziej ostrożne, niż GUS. Zbiory zbóż podstawowych mają wynieść 23,5 mln ton. To o 3 mln t ton mniej niż w ubiegłym roku.

Cofamy się do plonów sprzed dekady. Dlaczego? Było za zimno i za sucho. A teraz w żniwa – za mokro.

Zboża ozime zajmą ok. 4,5 mln ha, a zbiory będą sięgać ponad 19 mln t mniej, niż ocenia GUS.

Zboża jare z areału 1,4 mln ha przyniosą poniżej 4 mln ton. Na nich najszybciej widać spadek plonowania z powodu suszy, gdyż posiadają słabszy system korzeniowy.

Do pełnego szacunku trzeba będzie jeszcze poczekać, a bilans ziarna w Polsce zmienić może kukurydza. Plony zapowiadają się rekordowo. Z roku na rok rośnie jej areał, a teraz, gdy jest mokro i ciepło – rośliny mogą pokazać swój potencjał.

Jeśli chcesz profesjonalnie zarządzać swoimi polami, planować efektywne nawożenie, a jednocześnie mieć  historyczny podgląd rosnących na nich roślin sprawdź platformę SatAgro. Zacznij obserwować swoje uprawy z kosmosu!

Chcesz wiedzieć więcej – kliknij.

SatAgro sp. z o.o.
SatAgro sp. z o.o.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: