13 - 05 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych: jubileusz 30 lat

W Poznaniu na MTP trwa 30, jubileuszowa Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jest na co popatrzeć. Agrokonsument.pl

 

Setki zwierząt, od największych i najcięższych ras krów o użytkowaniu mięsnym, przez krowy mleczne, cielęta, konie, alpaki – aż po drobny inwentarz. Trzy dni największej w kraju wystawy zwierząt hodowlanych w Poznaniu na terenach targowych Grupy MTP. Jest na co popatrzeć i trzeba przyznać – wystawa jest zorganizowana z dużym rozmachem.

 

Komisarz Wojciechowski stawia na hodowlę

 

Formalnego otwarcia jubileuszowej XXX edycji Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych dokonano w sobotę. Na ceremonii otwarcia pojawili się m.in.: Janusz Wojciechowski – Komisarz UE ds. rolnictwa oraz szefowie instytucji związanych z hodowlą zwierząt:

  • Leszek Sobolewski – dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt,
  • dr Krzysztof Duda – dyrektor Instytutu Zootechniki – PIB w Balicach;
  • Leszek Hądzlik – prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka;
  • Jacek Zarzecki – prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego;
  • dr Władysław Brejta – prezes Polskiego Związku Hodowców Koni;
  • Andrzej Sawicki – prezes Zarządu Polskiego Związku Owczarskiego;
  • Dariusz Goszczyński – prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Resort rolnictwa reprezentował Lech Kołakowski, sekretarz stanu.

Minister ze swadą podkreślił dużą rolę pracy, jaką wykonują dla polskiego rolnictwa hodowcy i hodowle zwierząt. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o doskonalenie użytkowości pod względem poprawy bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ale także o zachowanie genetycznych zasobów ras rodzimych.

W podobnym duchu wypowiadał się Janusz Wojciechowski. Komisarz zaznaczył, iż na sektor zwierzęcy skierowana jest spora część pieniędzy z nowej WPR. Na konferencji, która tego samego dnia odbyła się na targach Wojciechowski nie krył, iż obostrzenia i niedoskonałości nowej WPR, wchodzącej od stycznia br. w życie – wynikają nie ze złośliwości brukselskich urzędników czy przeskalowania problemów, ale z niedopracowania polskiego resortu rolnego.

Polscy rolnicy i hodowcy – gdy rozmawialiśmy o tym w kuluarach – coraz bardziej świadomi niedociągnięć nowej WPR poczuli powiew optymizmu. Stwierdzili, że „trzeba będzie coraz mocniej cisnąć MRiRW i jest nadzieja, że wyprostujemy to, co niedopracowane”.

 

Czempionaty i puchary

 

Podczas trzydniowej imprezy dokonano m.in. oceny zwierząt:

  • konie ras – małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń sportowy, polski koń zimnokrwisty;
  • ras mlecznych wraz z wyborem superczempionów;
  • ras mięsnych; owiec, zwierząt futerkowych, drobiu, ras rodzimych (bydła, szynszyli).

Nie zabrakło ekspozycji poświęconej pszczołom.

W sobotę hodowcy otrzymali nagrody, m.in. puchary: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, PFHBiPM oraz Dyrektora Krajowego Centrum Hodowli. Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” obchodził jubileusz 65-lecia.

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: