02 - 09 - 2024
Fot. firmowe

Ultrapłytka uprawa dzięki Poettinger Plano VT

Szybkie podcięcie ścierniska, wymieszanie międzyplonów z glebą i oszczędność wody glebowej. Oto, co potrafi Plano VT 6060, kultywator do ultrapłytkiej uprawy ze stajni Poettinger.

 

 

Producent maszyn rolniczych Poettinger rozszerzył swoje portfolio maszyn do uprawy gleby o 6- belkowy kultywator Plano VT 6060. Podczas prac projektowych szczególną uwagę zwrócono na całopowierzchniowe i płytkie podcięcie ścierniska. Dzięki temu przejazd kultywatorem:

  • pozwala zachować wodę w glebie;
  • zapobiegać erozji;
  • mechanicznie zwalczać chwasty;
  • mieszać międzyplony z glebą.

 

W opinii producenta, nowa maszyna cechuje się doskonałą współpracą ramy, zębów, redlic. Podczas pracy zachowane jest precyzyjne utrzymanie głębokości na całym obszarze roboczym. To podstawowy warunek efektywnej i płytkiej obróbki gleby.

Na dwóch składanych segmentach jest rozmieszczonych symetrycznie 37 zębów, co eliminuje ściąganie w bok i wynikające z tego konsekwencje. Przy szerokości roboczej 6 m rozstaw zębów wynosi 16,2 cm, co zapewnia dobre kruszenie, mieszanie i wyrównywanie. Aż 73 cm prześwit pośrodku przy wysokości ramy 60 cm umożliwia przerób większych ilości masy organicznej.

 

 

Konfiguracja pielnika? Pöttinger wprowadza Row Crop Assist

 

Narzędzia robocze sztywne

 

Sercem każdego Plano są zęby z różnymi lemieszami. Ich budowa i właściwości mają istotny wpływ na pracę w glebie i uzyskiwane efekty pracy. Sztywne zęby są zabezpieczone sprężynami (200 kg). Zaletą tych zębów jest ich stabilna praca.

Zęby i dłuta zawsze utrzymują swoje położenie, co ułatwia płytkie podcięcie na całej powierzchni i utrzymanie głębokości roboczej. System zębów może być wyposażony w gęsiostopki Durastar Plus szerokości 200 mm lub dłuta Durastar o szerokości 50 mm. Ze względu na swoją formę gęsiostopki idealnie nadają się do płytkiego, całopowierzchniowego podcięcia.

Wystarczający efekt mieszania zapewnia niewielki kąt natarcia. Wąskie dłuta nadają się szczególnie do głębszej obróbki i intensywnego mieszania. Można je jednak również stosować do płytkiej podorywki.

 

Plano jest regulowany hydraulicznie. Umożliwia to wał oraz pojedyncze lub podwójne koła kopiujące z przodu. Regulacja wału odbywa się automatycznie, co pozwala ustawić maszynę równolegle do podłoża. Zwarta budowa maszyny zapewnia optymalne kopiowanie nierówności pola oraz maksymalną zwrotność.

 

Zbiory kawy na świecie w sezonie 2024/25

 

Wyposażenie dodatkowe

 

Kultywator można wyposażyć dodatkowo w znany z Terradisc wał nożowy. To zapewnia intensywne rozdrabnianie materii organicznej, pracę bez zatorów oraz wspomaga równomierny proces rozkładu masy organicznej w glebie.

W opcji jest też włóka przednia, która wspomoże w pracy zęby i dłuta oraz zapewni wyrównanie i budowanie gruzełkowatej struktury gleby. Z tyłu można również zamontować regulowany zagrabiacz nadążny, która odkłada na powierzchni czystą materię organiczną,

Dla optymalnego wtórnego dogniecenia gleby dostępnych jest kilka rodzajów wałów. Szerzej czytaj tutaj.

 

Wykorzystano materiały prasowe Poettinger

 

 

Zwłoka w odbiorze produktów rolnych

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: