07 - 05 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Rynek zbóż i oleistych: kichniesz, a cena skacze!

Na rynku pojawiło się sporo ziarna z zeszłorocznych żniw. Cena zboża spada, ale rynek jest bardzo wrażliwy. Każda informacja powoduje skok lub obniżkę cen. Czytaj w Agrokonsument.pl.

 

 

– Rynek zbożowy w 2021 r. był dość rozchwiany, a wiosna tego roku przyniosła jeszcze większe wahania cenowe – mówi Bernard Ginter, który w Wyczechach k. Człuchowa prowadzi przedsiębiorstwo zbożowe.

 

Przez jego firmę rocznie przepływa ok. 100 tys. ton ziarna. Część zbóż pochodzi z własnej produkcji: w 1500 ha gospodarstwie ok. 30% stanowi rzepak, a resztę pszenica, żyto, jęczmień i owies. Pozostała ilość ziarna zakupywana jest lub kontraktowana u okolicznych rolników.

 

 

Gdańska Giełda Zboża: ruszamy 21 lipca br.

 

Niepokój na rynku zbóż wciąż trwa

 

 

Niestabilna sytuacja gospodarcza, wywołana agresją Rosji na Ukrainę spowodowała, że wielu rolników zdecydowało się przytrzymać ziarno. Liczono, że cena pszenicy przekroczy magiczny pułap 2000 zł/t. Gdy to się nie stało, na rynku zaczęły się oferty sprzedaży zbóż.

 

Pod koniec maja, ceny ziarna ze zbiorów 2021 roku na rynku krajowym oferowane przez przetwórców i firmy handlowe z dostawą kształtowały się następująco:

 

  • pszenica konsumpcyjna 1700 – 1750 zł/t,
  • pszenica paszowa 1550 – 1650 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne 1300 – 1450 zł/t,
  • żyto paszowe 1300 – 1430 zł/t,
  • pszenżyto 1500 – 1550 zł/t,
  • jęczmień paszowy 1500 – 1550 zł/t,
  • owies paszowy 1000 – 1250 zł/t,
  • kukurydza 1400 – 1500 zł/t,
  • rzepak 4400 – 4600 zł/t – podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

 

Rynek jest jednak bardzo wrażliwy na wszelkie informacje. Wystarczy przysłowiowe kichnięcie, a cena momentalnie się zmienia.

Rynek pobudza już teraz pojedynczy deszcz w USA, lub brak deszczu w Brazylii, plotka o uwolnieniu zasobów zbóż na Ukrainie czy kolejne wrogie działania Rosjan, blokujących transporty humanitarne…

 

Nadal stawiać na przechowanie ziarna

 

Mimo wszystko, profesjonalne przechowalnictwo ziarna jest jednym ze sposobów, stabilizujący rynek zbóż. W gospodarstwie Bernarda Gintera główny zapas zbóż mieści się w silosach, zbudowanych w dwóch rzędach po pięć sztuk; największe zbiorniki mają pojemność 2150 ton, a inne 1200 ton.

 

Stalowy kompleks z pełną automatyką wyładunku i załadunku wraz suszarnią na gaz propan-butan pozwala w systemie Riela przechować ziarno do 2 lat.

 

 

Polska: produkcja zbóż rośnie

 

Polska od chwili wejścia do UE w 2004 r. z roku na rok staje się coraz bardziej liczącym się w Europie producentem zbóż. Według danych GUS, zbiory zbóż ogółem w kraju w 2021 r. sięgnęły 34,5 mln ton, z czego na eksport miało trafić ok 7-8 mln ton zbóż ogółem.

 

Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, tempo eksportu pszenicy w maju br. było słabe. Raczej nie przekroczyło wolumenu eksportu z kwietnia br. Ożywienia wywozu należy się spodziewać w czerwcu i lipcu br. w związku ze wzrostem popytu ze strony importerów i większymi zakupami ziarna na rynku krajowym przez eksporterów.

 

Wiele jednak wskazuje na to, że łączny eksport pszenicy z kraju w bieżącym sezonie 2021/22 będzie sporo niższy od 4,1 mln ton wywiezionych w sezonie poprzednim, podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

 

 

Burak cukrowy przegrywa z drogimi zbożami i rzepakiem

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: